Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Červený obdélník z Hubbla

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

Jak vznikla tak neobvyklá mlhovina Červený obdélník? Ve středu této mlhoviny je stárnoucí dvojhvězda, která jistě mlhovině dodává energii, ale to nevysvětluje její barvy. Neobvyklý tvar Červeného obdélníku nejspíš pochází z tlustého prachového anuloidu, který škrtí jinak sférický odtok do kuželovitých útvarů, které se pak dotýkají špičkami. Jelikož se na anuloid díváme z boku, tak se zdá, že okraje kónických tvarů tvoří písmeno X. Zřetelné příčky naznačují, že odtok nastává v záchvatech a naráz. Neobvyklým barvám mlhoviny rozumíme méně, ovšem spekuluje se, že pocházejí od uhlovodíkových molekul, které by mohly být stavebními bloky organického života. Mlhovina Červený obdélník leží ve vzdálenosti asi 2300 světelných let v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mlhovina je zde vidět na nedávno znovu zpracovaném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu do velkých podrobností. Jak jedné z centrálních hvězd za několik miliónů let dojde jaderné palivo, tak Červený obdélník nejspíš vykvete do planetární mlhoviny.

Štítky: Red rectangle, Hubble, Planetární mlhovina


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »