Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Červený obdélník z Hubbla

Uznání: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt

Jak vznikla tak neobvyklá mlhovina Červený obdélník? Ve středu této mlhoviny je stárnoucí dvojhvězda, která jistě mlhovině dodává energii, ale to nevysvětluje její barvy. Neobvyklý tvar Červeného obdélníku nejspíš pochází z tlustého prachového anuloidu, který škrtí jinak sférický odtok do kuželovitých útvarů, které se pak dotýkají špičkami. Jelikož se na anuloid díváme z boku, tak se zdá, že okraje kónických tvarů tvoří písmeno X. Zřetelné příčky naznačují, že odtok nastává v záchvatech a naráz. Neobvyklým barvám mlhoviny rozumíme méně, ovšem spekuluje se, že pocházejí od uhlovodíkových molekul, které by mohly být stavebními bloky organického života. Mlhovina Červený obdélník leží ve vzdálenosti asi 2300 světelných let v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mlhovina je zde vidět na nedávno znovu zpracovaném snímku z Hubblova kosmického dalekohledu do velkých podrobností. Jak jedné z centrálních hvězd za několik miliónů let dojde jaderné palivo, tak Červený obdélník nejspíš vykvete do planetární mlhoviny.

Štítky: Red rectangle, Hubble, Planetární mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »