Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan: Měsíc nad Saturnem

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Podobně jako pozemský Měsíc, i Saturnův největší měsíc Titan má vázanou synchronní rotaci. Tuto mozaiku snímků pořídila v květnu 2012 kosmická sonda Cassini a ukazuje stranu odvrácenou od Saturnu, která je vždycky otočená pryč od této obří planety s prstenci. Je to jediný měsíc ve Sluneční soustavě s hustou atmosférou a zároveň je Titan, kromě Země, jediným tělesem, které má na povrchu rezervoáry kapalin a podobně jako Země má i cyklus kapalného deště a odpařování. Na Cassiniho pohledu na měsíc o průměru 5000 kilometrů nad Saturnovými prstenci a horní vrstvou mračen je patrná vrstva atmosférického závoje ve vysoké atmosféře. Ve středu je tmavá oblast známá jako Shangri-La, kterou vyplňují duny. Vlevo dole pod středem spočívá pouzdro Huygens, které pro nejvzdálenější přistání mimo Zemi dopravila sonda Cassini.

Štítky: Titan, Saturn


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »