Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan: Měsíc nad Saturnem

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Podobně jako pozemský Měsíc, i Saturnův největší měsíc Titan má vázanou synchronní rotaci. Tuto mozaiku snímků pořídila v květnu 2012 kosmická sonda Cassini a ukazuje stranu odvrácenou od Saturnu, která je vždycky otočená pryč od této obří planety s prstenci. Je to jediný měsíc ve Sluneční soustavě s hustou atmosférou a zároveň je Titan, kromě Země, jediným tělesem, které má na povrchu rezervoáry kapalin a podobně jako Země má i cyklus kapalného deště a odpařování. Na Cassiniho pohledu na měsíc o průměru 5000 kilometrů nad Saturnovými prstenci a horní vrstvou mračen je patrná vrstva atmosférického závoje ve vysoké atmosféře. Ve středu je tmavá oblast známá jako Shangri-La, kterou vyplňují duny. Vlevo dole pod středem spočívá pouzdro Huygens, které pro nejvzdálenější přistání mimo Zemi dopravila sonda Cassini.

Štítky: Titan, Saturn


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »