Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let nad Titanem

Video Credit: Cassini Radar Mapper, JPL, USGS, ESA, NASA

Jaké by to bylo letět nad Titanem? Radarové snímky z kosmické sondy NASA Cassini, která je družicí Saturnu, byly digitálně zkompilovány, aby mohl být takový let simulován. Sonda Cassini proletěla kolem Saturnova nejzamračenějšího měsíce od svého příletu k planetě s prstenci v roce 2004 už několikrát. Virtuální průlet, který je zde vidět ukazuje četná černě zbarvená jezera a horský terén do bronzova. Oblasti povrchu bez podrobných vertikálních údajů se jeví plošší, zatímco u dostatečně zmapovaných oblastí jsou jejich výšky digitálně zvýrazněné. Mezi vizualizované bazény patří i největší jezero na Titanu Kraken Mare, které je dlouhé přes 1000 kilometrů. Titanova jezera se od pozemských jezer liší, protože jsou zaplněna uhlovodíky, které se složením podobají přírodnímu plynu. Jak jezera na Titanu vznikla a proč stále existují je nadále předmětem výzkumu.

Štítky: Saturn, Titan, Lakes, Video


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »