Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stvoření z červené Laguny

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Jaké stvoření číhá vedle červené mlhoviny Laguna? Mars. Tento nádherný barevný hloubkový snímek zachytil rudou planetu při průchodu pod dvěma pozoruhodnými mlhovinami, které katalogizoval matrikář z 18. století Charles Messier jako M8 a M20. Mlhovina Trifid neboli M20 vpravo nahoře od středu představuje výrazný kontrast červených a modrých barev a tmavých prachových pásů. O něco níže vlevo je rozsáhlá červená záře mlhoviny M8 Laguna. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let. Pro srovnání se po nimi dočasně nachází dominantní "místní" světlo na nebi, Mars. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce při jeho nejtěsnějším přiblížení k Zemi a rudá planeta byla tehdy jen pár světelných minut daleko.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APOD 2015

Štítky: Mars, Lagoon Nebula, Trifid Nebula, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »