Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stvoření z červené Laguny

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Jaké stvoření číhá vedle červené mlhoviny Laguna? Mars. Tento nádherný barevný hloubkový snímek zachytil rudou planetu při průchodu pod dvěma pozoruhodnými mlhovinami, které katalogizoval matrikář z 18. století Charles Messier jako M8 a M20. Mlhovina Trifid neboli M20 vpravo nahoře od středu představuje výrazný kontrast červených a modrých barev a tmavých prachových pásů. O něco níže vlevo je rozsáhlá červená záře mlhoviny M8 Laguna. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let. Pro srovnání se po nimi dočasně nachází dominantní "místní" světlo na nebi, Mars. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce při jeho nejtěsnějším přiblížení k Zemi a rudá planeta byla tehdy jen pár světelných minut daleko.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APOD 2015

Štítky: Mars, Lagoon Nebula, Trifid Nebula, Mouse over


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »