Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stvoření z červené Laguny

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Jaké stvoření číhá vedle červené mlhoviny Laguna? Mars. Tento nádherný barevný hloubkový snímek zachytil rudou planetu při průchodu pod dvěma pozoruhodnými mlhovinami, které katalogizoval matrikář z 18. století Charles Messier jako M8 a M20. Mlhovina Trifid neboli M20 vpravo nahoře od středu představuje výrazný kontrast červených a modrých barev a tmavých prachových pásů. O něco níže vlevo je rozsáhlá červená záře mlhoviny M8 Laguna. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let. Pro srovnání se po nimi dočasně nachází dominantní "místní" světlo na nebi, Mars. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce při jeho nejtěsnějším přiblížení k Zemi a rudá planeta byla tehdy jen pár světelných minut daleko.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APOD 2015

Štítky: Mars, Lagoon Nebula, Trifid Nebula, Mouse over


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »