Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stvoření z červené Laguny

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Jaké stvoření číhá vedle červené mlhoviny Laguna? Mars. Tento nádherný barevný hloubkový snímek zachytil rudou planetu při průchodu pod dvěma pozoruhodnými mlhovinami, které katalogizoval matrikář z 18. století Charles Messier jako M8 a M20. Mlhovina Trifid neboli M20 vpravo nahoře od středu představuje výrazný kontrast červených a modrých barev a tmavých prachových pásů. O něco níže vlevo je rozsáhlá červená záře mlhoviny M8 Laguna. Obě mlhoviny jsou vzdálené několik tisíc světelných let. Pro srovnání se po nimi dočasně nachází dominantní "místní" světlo na nebi, Mars. Snímek byl pořízen koncem minulého měsíce při jeho nejtěsnějším přiblížení k Zemi a rudá planeta byla tehdy jen pár světelných minut daleko.

Nyní k mání: Nástěnné kalendáře APOD 2015

Štítky: Mars, Lagoon Nebula, Trifid Nebula, Mouse over


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Venuša

18.5. 2026, 21:42 SELČ. 135mm objektív; 2s expozícia. Fotené nad strechou paneláku.

Další informace »