Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzájemná událost Io a Kalisto

Uznání a copyright: Marco Guidi

Tato 24 minutová posloupnost snímků shora dolů sleduje z italského města San Pietro Polesine zákryt dvou Jupiterových galilejský měsíců, zákryt Io Kalistem. Obě Jupiterova tělesa s rozdílným kontrastem jsou o něco větší než pozemský Měsíc, ale pro malý dalekohled je to obtížný pozorovací projekt. Jasný vulkanický Io má průměr 3640 km a tmavý, krátery posetý Kalisto měří 4820 kilometrů. Země samotná nyní téměř překračuje rovinu oběhu Jupiterových měsíců, takže se astronomové mohou těšit z období vzájemných událostí galilejských měsíců, ať už zatmění nebo zákrytů. Série protínání oběžných rovin přináší období takových vzájemných událostí každých 5 až 6 let.

Štítky: Io, Jupiter, Zákryt, Callisto, Mutual event


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »