Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzájemná událost Io a Kalisto

Uznání a copyright: Marco Guidi

Tato 24 minutová posloupnost snímků shora dolů sleduje z italského města San Pietro Polesine zákryt dvou Jupiterových galilejský měsíců, zákryt Io Kalistem. Obě Jupiterova tělesa s rozdílným kontrastem jsou o něco větší než pozemský Měsíc, ale pro malý dalekohled je to obtížný pozorovací projekt. Jasný vulkanický Io má průměr 3640 km a tmavý, krátery posetý Kalisto měří 4820 kilometrů. Země samotná nyní téměř překračuje rovinu oběhu Jupiterových měsíců, takže se astronomové mohou těšit z období vzájemných událostí galilejských měsíců, ať už zatmění nebo zákrytů. Série protínání oběžných rovin přináší období takových vzájemných událostí každých 5 až 6 let.

Štítky: Io, Jupiter, Zákryt, Callisto, Mutual event


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »