Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzájemná událost Io a Kalisto

Uznání a copyright: Marco Guidi

Tato 24 minutová posloupnost snímků shora dolů sleduje z italského města San Pietro Polesine zákryt dvou Jupiterových galilejský měsíců, zákryt Io Kalistem. Obě Jupiterova tělesa s rozdílným kontrastem jsou o něco větší než pozemský Měsíc, ale pro malý dalekohled je to obtížný pozorovací projekt. Jasný vulkanický Io má průměr 3640 km a tmavý, krátery posetý Kalisto měří 4820 kilometrů. Země samotná nyní téměř překračuje rovinu oběhu Jupiterových měsíců, takže se astronomové mohou těšit z období vzájemných událostí galilejských měsíců, ať už zatmění nebo zákrytů. Série protínání oběžných rovin přináší období takových vzájemných událostí každých 5 až 6 let.

Štítky: Io, Jupiter, Zákryt, Callisto, Mutual event


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

ohnisko 52,5mm, složeno 64 snímků

Další informace »