Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzájemná událost Io a Kalisto

Uznání a copyright: Marco Guidi

Tato 24 minutová posloupnost snímků shora dolů sleduje z italského města San Pietro Polesine zákryt dvou Jupiterových galilejský měsíců, zákryt Io Kalistem. Obě Jupiterova tělesa s rozdílným kontrastem jsou o něco větší než pozemský Měsíc, ale pro malý dalekohled je to obtížný pozorovací projekt. Jasný vulkanický Io má průměr 3640 km a tmavý, krátery posetý Kalisto měří 4820 kilometrů. Země samotná nyní téměř překračuje rovinu oběhu Jupiterových měsíců, takže se astronomové mohou těšit z období vzájemných událostí galilejských měsíců, ať už zatmění nebo zákrytů. Série protínání oběžných rovin přináší období takových vzájemných událostí každých 5 až 6 let.

Štítky: Io, Jupiter, Zákryt, Callisto, Mutual event


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »