Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa z Galilea nově

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SETI Institute, Cynthia Phillips, Marty Valenti

Kosmická sonda Galileo, která konce let 1990 kroužila Jupiterovou soustavou, pořídila tento úžasný pohled na Europu a zjistila důkazy, že ledový povrch měsíce nejspíš skrývá hluboký globální oceán. Snímek Europy z Galilea byl nyní s využitím nové kalibrace nově zpracován, aby mohl vzniknout barevný obraz, jaký by zhruba mohlo vidět lidské oko. Dlouhé zakřivené zlomy naznačují podpovrchovou tekutou vodu. Slapové namáhání, které tento velký Jupiterův měsíc na své eliptické dráze zakouší, mu dodává energii, která oceán udržuje v kapalném stavu. Ale ještě více vzrušující je možnost, že by tento proces dokonce i při absenci slunečního světla mohl dodávat energii pro podporu života, což z Europy činí jedno z nejlepších míst pro hledání života mimo Zemi. Jaký život by mohl v hlubokém, temném, podpovrchovém oceánu vzkvétat? Vezměme si za příklad naše vlastní pozemské extrémní krevety.

Štítky: Galileo, Voda, Europa, Extreme shrimp


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »