Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Titanu prší

Uznání a copyright: David A. Hardy (AstroArt)

Na Titanu pršelo. Nejspíše pršel metan a není to žádný aprílový vtip. Na umělecké představě povrchu největšího Saturnova měsíce je vidět skoro dobře známá scéna s erodující krajinou a bouřkovou oblohou. Tento scénář odpovídá sezónním bouřkovým dešťům, které dočasně ztemňují povrch Titanu podél rovníkových oblastí, jak to pozorují přístroje na palubě sondy Cassini. Cyklus vypařování, vznikání mračen a deště na mrazivém Titanu s povrchovou teplotou kolem -290°F (-180°C), se pochopitelně týká kapalného metanu a nikoliv vody. Blýskání by mohlo být v Titanově husté, na dusík bohaté atmosféře, také možné.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan, Methane, Illustration, Rain


34. vesmírný týden 2025

34. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 8. do 24. 8. 2025. Měsíc po poslední čtvrti se na ranní obloze potká s Venuší a Jupiterem. Na ranní obloze už budou všechny planety kromě Marsu (tedy uvidíme i Merkur). Aktivita Slunce je nízká. Evropská raketa Ariane 6 má za sebou druhou komerční misi, když vynesla evropskou meteorologickou družici Metop-SGA1. První misi pro americké bezpečnostní síly má za sebou raketa Vulcan. Vrcholí přípravy letu IFT-10 Super Heavy Starship. Před 50 lety se k Marsu vydala úspěšná dvojice sond Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac s Venušou a Jupiterom

Objektív Canon FR 70-200mm F 2,8 L IS USM nastavený na 70mm, clona 3.2, čas 2.5 s, ISO 6400.

Další informace »