Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronární déšť na Slunce

Uznání videa: Solar Dynamics Observatory, SVS, GSFC, NASA; Music: Thunderbolt by Lars Leonhard

Prší na Slunci? Ano, i když to, co padá, není voda, ale extrémně horké plazma. Takový případ nastal v polovině července 2012 po erupci an Slunci, která vytvořila výron koronární hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a průměrné sluneční vzplanutí. Neobvyklejší bylo ale to, co nastalo potom. Plazma v okolní sluneční koroně bylo zachyceno při ochlazování a padání zpátky, což je jev známý jako koronární déšť. Protože jsou elektrony, protony a ionty elektricky nabité, tak se ladně pohybují podél existujících smyček magnetického pole u slunečního povrchu, takže tato scéna vypadá jako třírozměrný déšť bez zjevného zdroje. Výsledná překvapivě klidná podívaná je vidět v ultrafialovém světle a zvýrazňuje hmotu, která září při teplotách nad 50 000 Kelvinů. Každá sekunda na zrychleném videu představuje 6 minut reálného času, takže celá sekvence koronárního deště trvala 10 hodin. Nedávná pozorování potvrdila, že koronární déšť může nastat také v menších smyčkách po dobu až 30 hodin.

Štítky: Korona, Sdo, Slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »