Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Případ retrográdní planetky

Uznání ilustračního videa a copyright: Western U., Athabasca U., Large Binocular Telescope Obs.

Proč obíhá planetka 2015 BZ509 Slunce v opačném směru? Jak je patrné na této animaci, tak Jupiterovy Trojani obíhají Slunce ve dvou hlavních skupinách, jedna před Jupiterem a druhá za ním, všichni ale obíhají Slunce ve stejném směru jako Jupiter. V roce 2015 objevená, v současnosti bezejmenná planetka BZ509, ovšem obíhá Slunce retrográdně a její gravitační tanec s Jupiterem je mnohem složitější. Proč tomu tak je není v současnosti známo a je předmětem výzkumu, pokud by se to podařilo rozlousknout, tak by to vypovědělo o rané Sluneční soustavě. Nedávná populární hypotéza praví, že Jupiter zachytil BZ509 před miliardami let z mezihvězdného prostoru, zatímco konkurenční hypotéza tvrdí, že BZ509 pochází z naší Sluneční soustavy, ze vzdáleného Oortova mračna komet, možná teprve nedávno. Odpověď by mohla přijít po podrobnějším studiu modelů oběžných drah poblíž Jupiteru a jejich pravděpodobnosti a stability, nebo možná přímým pozorováním vlastností tohoto neobvyklého objektu.

Štítky: 2015BZ509, Asteroid, Jupiter


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »