Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad kráterem Manicouagan z kosmické stanice

Uznání: NASA

Kolik z těchto věcí dokážete najít na dnešní fotografii: polární záře, světélkování vzduchu, jeden z nejstarších impaktních kráterů na Zemi, sníh a led, hvězdy, světla měst a část Mezinárodní kosmické stanice? Většina z nich se dá rozpoznat podle jejich jedinečné barvy. Polární záře se zde jeví zelené dole, červené nahoře a jsou vidět v levé části snímku. Světélkování vzduchu vypadá oranžové a zdá se vznášet nad zakřivením Země. Kruhový kráter Manicouagan v Kanadě má průměr asi 100 kilometrů, je starý 200 miliónů let a je vidět vpravo dole pokrytý bílým sněhem a ledem. Tmavé pozadí vesmíru potečkovávají hvězdy světlých barev. Krajinu posévají jasně žlutá světla měst. Konečně nahoře je vidět část Mezinárodní kosmické stanice (ISS), většinou vypadá béžová. Snímek byl pořízen z ISS v roce 2012.

Štítky: Polární záře, Kosmická stanice, Manicouagan crater


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »