Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad kráterem Manicouagan z kosmické stanice

Uznání: NASA

Kolik z těchto věcí dokážete najít na dnešní fotografii: polární záře, světélkování vzduchu, jeden z nejstarších impaktních kráterů na Zemi, sníh a led, hvězdy, světla měst a část Mezinárodní kosmické stanice? Většina z nich se dá rozpoznat podle jejich jedinečné barvy. Polární záře se zde jeví zelené dole, červené nahoře a jsou vidět v levé části snímku. Světélkování vzduchu vypadá oranžové a zdá se vznášet nad zakřivením Země. Kruhový kráter Manicouagan v Kanadě má průměr asi 100 kilometrů, je starý 200 miliónů let a je vidět vpravo dole pokrytý bílým sněhem a ledem. Tmavé pozadí vesmíru potečkovávají hvězdy světlých barev. Krajinu posévají jasně žlutá světla měst. Konečně nahoře je vidět část Mezinárodní kosmické stanice (ISS), většinou vypadá béžová. Snímek byl pořízen z ISS v roce 2012.

Štítky: Polární záře, Kosmická stanice, Manicouagan crater


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »