Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Japetus: malovaný měsíc

Uznání: NASA, ESA, JPL, SSI, Cassini Imaging Team

Co se stalo Saturnovu měsíci Japetus? Rozsáhlé části tohoto podivného tělesa jsou tmavé jako uhel, zatímco jiné jsou jasné jako led. Složení toho tmavého materiálu není známo, ale infračervené spektrum ukazuje, že možná obsahuje nějakou tmavou formu uhlíku. Japetus má také neobvyklý rovníkový hřeben, takže vypadá jako vlašský ořech. Abychom lépe pochopili tento zdánlivě pomalovaný měsíc, tak NASA nasměrovala v roce 2007 kosmickou sondu Cassini na oběžné dráze Saturnu tak, aby prolétla ve vzdálenosti 2000 kilometrů. Trajektorie sondy Cassini umožňovala bezprecedentní zobrazení polokoule Japeta, která je vždycky závětrná a tady je zobrazená ze vzdálenosti 75 000 kilometrů. Na jihu je vidět obrovský impaktní kráter velký 450 kilometrů, který se zdá být superponován na starší kráter podobné velikosti. Je patrné, jak tmavý materiál více pokrývá východnější část Japeta a očerňuje krátery i vrchovinu. Podrobnější prohlídka ukazuje, že tmavý povlak typicky pokrývá rovník měsíce a má tloušťku méně než metr. Přední hypotéza praví, že tmavý materiál je většinou hornina pozůstávající po poměrně teplém, ale špinavém ledu, který vysublimoval. Původní povlak tmavého materiálu mohl být vytvořen navrstvením meteory uvolněných trosek z jiných měsíců.

Štítky: Iapetus, Saturn, Povrchové barvy


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »