Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mapa mikrovlnného pozadí z družice Planck

Uznání: European Space Agency, Planck Collaboration

Z čeho je náš vesmír? Evropská kosmická agentura ESA vypustila družici Planck a od roku 2009 do 2013 mapovala do bezprecedentních podrobností jemné teplotní rozdíly nejstaršího známého povrchu - pozadí oblohy, které po sobě zanechal náš vesmír, kdyz se poprvé stal průhledným pro světlo a tak pomohla odpovědět na tuto otázku. Visible in all directions, this Kosmické mikrovlnné pozadí je vidět ve všech směrech a je složitou tapisérií, která mohla ukazovat jenom horké a studené vzory pozorované ve vesmíru složeného ze specifických typů energií , které se vyvíjejí specifickými způsoby. Konečné výsledky oznámené minulý týden opět potvrdily, že se náš vesmír skládá většinou z tajemné a neznámé temné energie a že dokonce i většina zbývající hmotné energie je podivně tmavá. Additionally, the "final" 2018 Planck data Planckova "závěrečná" data z roku 2018 dále impozantně stanovila věk vesmíru na asi 13,8 miliardy let a lokální poměr zrychlování zvaný Hubblova konstanta na 67,4 (+/- 0.5) km/sec/Mpc. Je zvláštní, že Oddly, this early-universe determined Hubblova konstanta určená z ranného vesmíru je mírně nižší, než konstanta zjištěná jinými metodami v pozdním vesmíru, což vyvolává napětí a způsobuje diskuse a spekulace.

Štítky: CMBR, Mikrovlnné pozadí, Planck


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »