Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Centrální zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Měsíc uprostřed této sekvence z lunárního zatmění 27. července právě prochází středem tmavého umbrálního stínu zčervenalého rozptýlenými slunečními paprsky. Tři snímky zleva doprava jsou ze začátku, středu a konce 103 minuty dlouhého úplného (totálního) zatmění, nejdelšího lunárního zatmění v 21. století. Nejdelší dráha Měsíce musí procházet středem stínu, takže centrální lunární zatmění jsou ty nejdelší. Ovšem 27. července bylo datum lunárního apogea a Měsíc se v této nejvzdálenější části eliptické orbity pohybuje nejpomaleji. Při předchozím lunárním zatmění 31. ledna byl Měsíc v blízkosti svého perigea. Měsíc tehdy procházel jižně od centrální osy zemského stínu a totalita trvala pouze 76 minut. Nadcházející už třetí úplné lunární zatmění v řadě 21. ledna 2019 bude také mimo střed a Měsíc bude blízko perigea. Totalita bude trvat zhruba 62 minut.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Odzemí, Umbra


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Labuť, Orel, Delfín, Lyra, Had, Hadonoš, Herkules, Lištička, Koníček, Šíp | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »