Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní protuberance na tichém slunci

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Proč je Slunce tak klidné? Slunce vstupuje do období známého jako sluneční minimum, to znamená, že je vidět méně slunečních skvrn a aktivních oblastí, než je obvyklé. Ten klid je poněkud znepokojivý, jelikož letos doposud většina dnů byla bez slunečních skvrn. Naproti tomu v letech 2011 - 2015 při slunečním maximu byly na Slunci vidět sluneční skvrny téměř každý den. Maxima a minima nastávají v 11-ti letém cyklu, přičemž poslední sluneční minimum bylo nejklidnější za století. Půjde současné sluneční minimum ještě hlouběji? Jelikož sluneční aktivita ovlivňuje Zemi a její okolí, tak nikdo s jistotou neví, co Slunce udělá a tyto fyzikální procesy zůstávají předmětem aktivního výzkumu. Na snímku pořízeném před třemi týdny je vidět, že na Slunci je rušno i v klidném dnu. Protuberance horkého plazmatu, některé větší než Země, trvale tančí za okrajem, kde jsou nejsnáze viditelné.

Štítky: Prominences, Slunce, Sluneční činnost


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »