Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aktivní protuberance na tichém slunci

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Proč je Slunce tak klidné? Slunce vstupuje do období známého jako sluneční minimum, to znamená, že je vidět méně slunečních skvrn a aktivních oblastí, než je obvyklé. Ten klid je poněkud znepokojivý, jelikož letos doposud většina dnů byla bez slunečních skvrn. Naproti tomu v letech 2011 - 2015 při slunečním maximu byly na Slunci vidět sluneční skvrny téměř každý den. Maxima a minima nastávají v 11-ti letém cyklu, přičemž poslední sluneční minimum bylo nejklidnější za století. Půjde současné sluneční minimum ještě hlouběji? Jelikož sluneční aktivita ovlivňuje Zemi a její okolí, tak nikdo s jistotou neví, co Slunce udělá a tyto fyzikální procesy zůstávají předmětem aktivního výzkumu. Na snímku pořízeném před třemi týdny je vidět, že na Slunci je rušno i v klidném dnu. Protuberance horkého plazmatu, některé větší než Země, trvale tančí za okrajem, kde jsou nejsnáze viditelné.

Štítky: Prominences, Slunce, Sluneční činnost


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »