Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Slunce

Uznání: SDO, NASA; Digital Composition: Kevin Gill (Apoapsys)

Mění se Slunce, když se otáčí? Ano, změny mohou být od těch jemných až po dramatické. Na zrychlené sekvenci snímků našeho Slunce nahoře, které pořídila družice NASA SDO (Solar Dynamics Observatory), je vidět rotace za celý leden. Na velkém obrazu vlevo je sluneční chromosféra v ultrafialovém světle, zatímco menší a světlejší snímek vpravo nahoře simultánně ukazuje důvěrněji známou sluneční fotosféru ve viditelném světle. Pět zbývajících vložených obrázků zvýrazňuje rentgenovou emisi atomů poměrně vzácného železa, které se nacházejí v různých výškách korony, to vše ve falešných barvách, aby vynikly rozdíly. Celá otočka trvá o něco méně než měsíc, přičemž Slunce rotuje na rovníku rychleji. Na začátku videa se do záběru natáčí velká a aktivní oblast slunečních skvrn. K jemným jevům patří změny povrchové textury a tvarů aktivních oblastí. K dramatickým jevům patří četná vzplanutí v aktivních oblastech a dále třepetání a eruptivní protuberance, které jsou vidět kolem okraje Slunce. Tento rok je naše Slunce kolem maxima sluneční aktivity ve svém 11-ti letém magnetickém cyklu. Když video končí, tak stejná velká a aktivní oblast slunečních skvrn, která už byla zmíněna, zase přijíždí do záběru, ale tentokrát vypadá jinak.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Sluneční maximum, Video


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »