Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky Asperitas nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Jaký je to druh mraku? Ačkoliv příčiny jejich vzniku nejsou v současnosti známé, tak i když tyto atmosférické struktury vypadají hrozivě, tak nejsou nositeli meteorologické zkázy. Mraky asperitas jsou formálně uznávány jako jedinečný typ mraku teprve od minulého roku, mají ohromující vzhled s neobvyklým výskytem a jsou poměrně málo prostudované. Kdekoliv je nízká základna mračen dole plochá, tak mraky asperitas mají pod sebou významnou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mraky asperitas by mohly souviset s čočkovitými mraky, které vznikají poblíž hor, nebo s mraky mammatus, které souvisí s bouřkami nebo i snad s fénovým větrem, což je druh suchého větru směrem dolů, který obtéká pohoří. Takový vítr zvaný Canterburský oblouk proudí k východnímu pobřeží novozélandského Jižního ostrova. Na snímku pořízeném nad Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandě v roce 2005 jsou vidět skvělé podrobnosti zčásti proto, že sluneční světlo osvětluje zvlněné mraky ze strany.

Štítky: Lenticular clouds, Asperatus clouds, Nový Zéland


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »