Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné sloupy nad zátokou Whitefish

Uznání a copyright: Vincent Brady

Co se to děje na obloze? Minulý týden se nad zátokou Whitefish Bay na východním okraji Hořejšího jezera mezi USA a Kanadou objevila neobvyklá světla. Astrofotograf z Michiganu si nebyl jistý příčinou, vyměnil objektiv kamery z rybího oka na teleobjektiv a brzy si uvědomil, že vidí světelné sloupy: vertikální čáry bílého světla nad pozemskými zdroji, které se odráží od padajících ledových krystalků. Jelikož přízemní teplota byla nad bodem mrazu, tak ploché krystaly při přiblížení k zemi nejspíše roztály a vytvořily nižší konec vertikálních světelných sloupů. Červená světla na zemi pocházejí z větrných turbín na kanadském ostrově Ile Parisienne, který je vidět přes zátoku.

Štítky: Zátoka Whitefish Bay, Light pillars, Ledové krystaly


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »