Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné sloupy nad zátokou Whitefish

Uznání a copyright: Vincent Brady

Co se to děje na obloze? Minulý týden se nad zátokou Whitefish Bay na východním okraji Hořejšího jezera mezi USA a Kanadou objevila neobvyklá světla. Astrofotograf z Michiganu si nebyl jistý příčinou, vyměnil objektiv kamery z rybího oka na teleobjektiv a brzy si uvědomil, že vidí světelné sloupy: vertikální čáry bílého světla nad pozemskými zdroji, které se odráží od padajících ledových krystalků. Jelikož přízemní teplota byla nad bodem mrazu, tak ploché krystaly při přiblížení k zemi nejspíše roztály a vytvořily nižší konec vertikálních světelných sloupů. Červená světla na zemi pocházejí z větrných turbín na kanadském ostrově Ile Parisienne, který je vidět přes zátoku.

Štítky: Zátoka Whitefish Bay, Light pillars, Ledové krystaly


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »