Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hyperion: Největší známá galaktická proto nadkupa

Uznání vizualizace: ESO, L. Calçada & Olga Cucciati et al.

Jak v raném vesmíru vznikaly galaxie? Astronomové prozkoumali část tmavé oblohy Velmi velkými dalekohledy v Chile, aby našli a spočítali galaxie, které vznikaly ve velmi mladém vesmíru a tak pomohli s odpovědí na tuto otázku. Analýza distribuce některých vzdálených galaxií (rudý posuv kolem 2,5) zjistila ohromné uskupení galaxií, které měří 300 miliónů světelných let a obsahuje asi 5000 krát více hmoty, než naše Galaxie Mléčná dráha. Je to v současnosti největší a nejhmotnější dosud objevená proto-nadkupa v raném vesmíru nazvaná Hyperion. Proto-nadkupa je skupina mladých galaxií, které gravitačně kolabují za vzniku nadkupy, která sama je skupinou několika kup galaxií, které samy jsou skupinou stovek galaxií, které samy jsou skupinou miliard hvězd. Na vizualizaci jsou hmotné galaxie vybarvené bíle, zatímco oblasti s velkým množstvím menších galaxií jsou modré. Rozpoznání a porozumění takových velkých kup raných galaxií lidstvu umožní pochopit složení a vývoj celého vesmíru.

Štítky: Raný vesmír, Hyperion, Proto-nadkupa


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »