Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety viděný z kosmické stanice

Uznání videa: ISAA, NASA, Expedition 57 Crew (ISS);
Processing: Riccardo Rossi (ISAA, AstronautiCAST); Music: Inspiring Adventure Cinematic Background by Maryna

Už jste někdy viděli start rakety, ale z vesmíru? Při pečlivějším pohledu na toto časosběrné video můžete uvidět raketu, která stoupá na oběžnou dráhu Země, jak to bylo vidět z Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Ruská raketa Sojuz-FG byla před 10 dny vypuštěna z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a vynesla Progress MS-10 (též 71P) se zásobami potřebnými pro kosmickou stanici. K zajímavostem tohoto 90 sekund dlouhého videa (zhuštěného z asi 15 minut) patří světla měst a mračna viditelná na Zemi vlevo dole, modré a zlaté pásy atmosférického světélkování vzduchu, které probíhají uhlopříčně přes střed a vzdálené hvězdy vpravo nahoře, které ubíhají za Zemí. Je vidět, jak nižší stupeň padá zpátky na Zemi a jak zásobovací loď zapaluje své motory a začíná se přibližovat k ISS, k vesmírné laboratoři, která tento měsíc slaví své 20. výročí. V současnosti na palubě ISS na oběžné dráze Země pobývají tři kosmonauté a vedle běžných nezbytností provádí četné vědecké pokusy, které rozšiřují znalosti lidstva a tak umožňují budoucí komerční průmysl na nízké oběžné dráze Země.

Sledujte: Přistání sondy Insight na Marsu dnes.

Štítky: Launch, ISS, Progress MS-10


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »