Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety viděný z kosmické stanice

Uznání videa: ISAA, NASA, Expedition 57 Crew (ISS);
Processing: Riccardo Rossi (ISAA, AstronautiCAST); Music: Inspiring Adventure Cinematic Background by Maryna

Už jste někdy viděli start rakety, ale z vesmíru? Při pečlivějším pohledu na toto časosběrné video můžete uvidět raketu, která stoupá na oběžnou dráhu Země, jak to bylo vidět z Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Ruská raketa Sojuz-FG byla před 10 dny vypuštěna z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a vynesla Progress MS-10 (též 71P) se zásobami potřebnými pro kosmickou stanici. K zajímavostem tohoto 90 sekund dlouhého videa (zhuštěného z asi 15 minut) patří světla měst a mračna viditelná na Zemi vlevo dole, modré a zlaté pásy atmosférického světélkování vzduchu, které probíhají uhlopříčně přes střed a vzdálené hvězdy vpravo nahoře, které ubíhají za Zemí. Je vidět, jak nižší stupeň padá zpátky na Zemi a jak zásobovací loď zapaluje své motory a začíná se přibližovat k ISS, k vesmírné laboratoři, která tento měsíc slaví své 20. výročí. V současnosti na palubě ISS na oběžné dráze Země pobývají tři kosmonauté a vedle běžných nezbytností provádí četné vědecké pokusy, které rozšiřují znalosti lidstva a tak umožňují budoucí komerční průmysl na nízké oběžné dráze Země.

Sledujte: Přistání sondy Insight na Marsu dnes.

Štítky: Launch, ISS, Progress MS-10


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »