Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První snímek sondy InSights z Marsu

Uznání: NASA/JPL-Caltech

Sondo InSight z NASA, vítej na Marsu. Kosmická sonda NASA InSight včera po šestiměsíční cestě vnitřní Sluneční soustavou jako vždy za dramatických okolností přistála na Marsu. V asi sedmi minutách musela zabrzdit z rychlosti 20 000 km za hodinu na nulu, přitom zpomalovala až 8 g, její tepelný štít se zahřál až na 1500 stupňů Celsia, poté brzdila padákem a nakonec raketami. Snímek, na který se díváte, byl vůbec první, který sonda InSight na Marsu pořídila a úlevně potvrdil, že zabrzdila dostatečně, aby mohla měkce dosednout a na rudé planetě pracovat. Rakety sondy InSight při závěrečném sestupu rozvířily prach, který je vidět přilepený na průhledném víčku kamery Instrument Context Camera. Kromě špinavých skvrn jsou vidět části přistávacího modulu včetně krytek šroubů dole a přistávací nohy vpravo dole. Na rezavě červené půdě jsou vidět malé kameny a oblouk marťanského obzoru nahoře dělí zemi a oblohu. InSight v příštích týdnech rozvine několik vědeckých přístrojů včetně seismometru pro detekci záchvěvů. Očekává se, že tyto přístroje poskytnou lidstvu dosud neznámé údaje o vnitřku Marsu, a předpokládá se, že se poučíme nejenom o Marsu, ale také o Zemi.

Štítky: InSight, Mars, Povrch


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »