Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1871: Uvnitř mlhoviny Duše

Uznání a copyright: Mark Hanson

Tento detailní kosmický snímek hledí hluboko do mlhoviny Duše. Ta tmavá a rozmazaná prachová mračna vlevo, lemovaná jasnými hřebeny zářícího plynu, jsou katalogizovaná jako IC 1871. Teleskopické zorné pole zabírá jen malou část mnohem větších mlhovin Srdce a Duše, asi jen 25 světelných let. Komplex hvězdotvorné oblasti vzdálené asi 6500 světelných let se nachází v Perseově spirálním rameni naší Galaxie Mléčné dráhy a na pozemské obloze je vidět v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia). Hustá hvězdotvorná mračna v IC 1871 jsou příkladem vyvolaného vznikání hvězd a jsou opracovaná intenzivními větry a zářením hmotných mladých hvězd z této oblasti. Na snímku je vidět především červená barva díky emisi specifické barvy světla emitovaného excitovaným vodíkem.

Štítky: Star-formation, Soul Nebula, IC 1871


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »