Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity u Marsu: 7 minut napětí

Uznání: JPL, NASA

Příští týden touto dobou by na Marsu mohl být nový skvělý robotický průzkumník. Nebo tam může být nová hromada haraburdí. Všechno záleží na tom, aby se podařilo mnoho věcí poté, co sonda Mars Science Laboratory dorazí k Marsu a pokusí se ze své dráhy vysadit vozítko Curiosity. Zřejmě dosud nejdůmyslnější přistání na rudé planetě zahrnuje řadu přesně po sobě jdoucích událostí včetně tepelného štítu, padáku, několika manévrů s raketovými motory a automatického řízení neobvyklého zařízení zvaného nebeský jeřáb. Těchto "Sedm minut napětí" popsaných v dramatickém videu nahoře začne v pondělí 6. srpna asi v 5:24 ráno světového času, tedy v Severní a Jižní Americe v neděli v noci. Pokud se vše podaří, tak vozítko Curiosity velikosti automobilu bude spočívat na povrchu Marsu a brzy začne zkoumat kráter Gale aby určil obyvatelnost tohoto zdánlivě pustého světa pro život v minulosti, současnosti a budoucnosti. I když tuto událost bude přenášet spousta médií, tak jedním ze způsobů jak sledovat vývoj událostí je živý kanál NASA na webu.
Oprava: Na chybu ve dni v týdnu upozornil Karel Bůna.

Štítky: Mars, Landing, Video, Curiosity


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »