Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Maicon Germiniani

Jedna z největších hvězdotvorných oblastí v naší Galaxii, Velká mlhovina v Lodním Kýlu, též známá jako NGC 3372, měří přes 300 světelných let a je klenotem jižní oblohy. Podobně jako menší a severnější Velká mlhovina v Orionu je i mlhovina v Lodním kýlu snadno vidět pouhým okem, i když je zhruba 5 krát dále ve vzdálenosti asi 7500 světelných let. Tento nádherný detailní teleskopický snímek ukazuje pozoruhodné podrobnosti zářících filamentů mezihvězdného plynu a neprůhledných mračen kosmického prachu ve středu této oblasti. Zorné pole zabírá něco přes 50 světelných let. Mlhovina v Lodním kýlu (Carina) je domovem extrémně hmotných hvězd, včetně hvězd z otevřené hvězdokupy Trumpler 14 (od středu vlevo nahoře) a stále záhadné proměnné hvězdy eta Carinae, která je více než 100 krát hmotnější, než Slunce. Eta Carinae je ta nejjasnější hvězda těsně pod středem prašné mlhoviny Klíčová dírka (NGC 3324). Zatímco eta Carinae samotná je nejspíš na nejlepší cestě k výbuchu supernovy, tak rentgenové snímky ukazují, že Velká mlhovina v Lodním kýlu je opravdovou továrnou na supernovy.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2011-05-20 Cesta noční oblohou
 2. Seds.org: NGC 3372
 3. APOD: 2009-08-26 Klasické mlhoviny v Orionu
 4. Flickr.com: Eta Carinae LRGB by maicon germiniani
 5. UNH.edu: What is the Interstellar Medium?
 6. APOD: 2010-09-19 Temná mračna v mlhovině Carina
 7. SpaceTelescope.org: Dazzling diamonds Trumpler 14
 8. Wikipedia: Eta Carinae
 9. STScI.edu: Interactive: The Carina Nebula in all its Glory...
 10. APOD: 2006-03-16 Eta a Klíčová dírka v mlhovině Carina
 11. Harvard.edu: Carina Nebula: Nearby Supernova Factory Ramps Up.

Štítky: Eta Carinae, Mlhovina Lodní záď, Mlhovina Klíčová dírka, Trumpler 14


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »