Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1365: Majestátní vesmírný ostrov

Uznání a copyright: Martin Pugh

Spirální galaxie s příčkou NGC 1365 o velikosti asi 200 000 světelných let je opravdu majestátní vesmírný ostrov. NGC 1365 se nachází zhruba 60 miliónů světelných let daleko v souhvězdí chemické Pece (Fornax) a je dominantním členem dobře prostudované kupy galaxií v Peci. Na tomto ostrém barevném snímku jsou vidět oblasti intenzivního tvoření hvězd na koncích příčky a podél spirálních ramen a také podrobnosti v prachových pásech, které protínají jasné jádro galaxie. V jádru se nachází superhmotná černá díra. Astronomové si myslí, že výrazná příčka v NGC 1365 hraje klíčovoou roli v ve vývoji galaxie, svádí plyn a prach do víru hvězdotvorných oblastí a nakonec také krmí centrální černou díru.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-01-09 Vesmírný ostrov Andromeda
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Fornax -- Death of an Elemen
  3. APOD: 2016-06-11 Kupa galaxií v Peci
  4. STScI.edu: Dwarf Irregulars and Galaxy Clusters
  5. MartinPughAstrophotography.space: NGC 1365 (6 DEC 18)
  6. arXiv.org: Massive Clusters in the Inner Regions of NGC 1365: Cluster Formation and Gas Dynamics in Galactic Bars
  7. HubbleSite.org: Starry Bulges Yield Secrets to Galaxy Growth
  8. HubbleSite.org: Black Holes Shed Light on Galaxy Formation

Štítky: Ngc1365, Barred spiral galaxy, Galaxie, Island universe, Černá díra


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Aktuální rozložení skvrn na Slunci.

Další informace »