Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons u Ultima Thule

Uznání ilustrace: Carlos Hernandez for NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Když budeme slavit začátek roku 2019, tak kosmická sonda New Horizons bude 1. ledna prolétat kolem Ultima Thule. Těleso v Kuiperově pásu vzdálené 6,5 miliardy kilometrů od Slunce dostalo jméno Ultima Thule (katalogové označení 2014 MU69), což přiléhavě znamená "za známým světem". Sonda New Horizons se po svém průletu kolem Pluta v roce 2015 pokusí o nejvzdálenější průlet jakékoliv kosmické sondy ze Země a k Ultima Thule se má přiblížit na 3500 kilometrů. Těleso samotné má velikost asi 30 kilometrů. Letošní pozorovací kampaň pozemskými dalekohledy určila tvar objektu jako buď kontaktní nebo blízkou podvojnou soustavu, jak je zobrazena na umělecké ilustraci. Sonda New Horizons pořídí zblízka snímky neprobádaného povrchu v mdlém světle vzdáleného Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. JHUapl.edu: New Horizons
  2. NASA: NASA Announces Media Activities for New Horizons’ New Year’s Kuiper Belt Flyby.
  3. NASA: Solar System - Kuiper Belt
  4. JHUapl.edu: Ultima Thule
  5. APOD: 2015-09-18 Plutonská krajina
  6. JHUapl.edu: New Horizons Team Prepares for Stellar Occultation Ahead of Ultima Thule Flyby
  7. NASA: New Horizons Flyby of Kuiper Belt Object #UltimaThule: Mission Status

Štítky: Kosmická loď, Flyby, Mu69, Kuiper belt


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »