Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultima Thule ze sondy New Horizons

Uznání: NASA, JHU's APL, SwRI; Color Processing: Thomas Appéré

Jak se liší vzdálené planetky od těch blízko Slunci? NASA vyslala kosmickou sondu New Horizons na cestu kolem klasického objektu z Kuiperova pásu 2014 MU69, zvaného Ultima Thule, což je zatím nejvzdálenější planetka, kterou navštívila lidská kosmická sonda, a tak pomohla s odpovědí na tuto otázku. Snímek, na který se díváte sonda pořídila 1. ledna, když prolétala kolem tohoto 30 km velkého tělesa a zpátky odeslala doposud nejlepší rozlišení povrchu Ultima Thule. Utima Thuli vypadá jinak, než planetky snímkované ve vnitřní Sluneční soustavě, jelikož vykazuje neobvyklou texturu povrchu, poměrně málo zjevných kráterů a téměř kulovité laloky. Předpokládá se, že její tvar vznikl shluknutím zrnek v rané Sluneční soustavě do dvou objektů: Ultima a Thule, které se pak po spirále k sobě přiblížily a spojily se. Nadále bude pokračovat výzkum, aby bylo lépe rozumět původu různých povrchových oblastí na Ultima Thule, zda má řídkou atmosféru, jak získala svoji červenou barvu a co nám tato nová znalost z minulosti Sluneční soustavy může říci o vzniku naší Země.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: New Horizons: Spacecraft and Instruments
  2. NASA: Kuiper Belt
  3. Wikipedia: 2014 MU69
  4. Flickr.com: Thomas Appéré: CA06_deconvolved_colored
  5. JHUapl.edu: New Horizons: Galleries
  6. Youtu.be: Stars in the Universe | 4K Relaxing Screensaver
  7. APOD: 2010-07-26 Lutetia: Největší dosud navštívený asteroid
  8. APOD: 2016-02-02 Kometa 67P ze sondy Rosetta
  9. Twitter.com: @NASA The formation of the Ultima Thule
  10. APOD: 2019-01-03 Ultima a Thule
  11. Youtu.be: Ultima Thule Flyby - Press Briefing: Ultima Thule & Closest Approach (Results)
  12. Wikipedia: Formation and evolution of the Solar System
  13. Wikipedia: History of Earth

Štítky: New horizons, Ultima Thule, Asteroid


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »