Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D 67P

Uznání: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS - Stereo Anaglyph: Philippe Lamy and The Team

Nasaďte si svoje červeno-modré brýle a pojďte se vznášet u rozervaného jádra s dvěma laloky komety Čurjumov-Gerasimenko(vá), též známé jako 67P. Tento stereo anaglyf vznikl kombinací dvou snímků pořízených úzkoúhlou kamerou OSIRIS kosmické sondy Rosetta dne 25. července 2015 ze vzdálenosti 184 kilometrů. Jak se toto malé těleso ze Sluneční soustavy blíží co nejvíc ke Slunci, tak z jeho povrchu vyvěrají četné výtrysky. Větší lalok má průměr asi 4 kilometry a úzkým krkem je připojen menší lalok o průměru 2,5 kilometru. Mise sondy Rosetta skončila v září 2016, když byla tato kosmická sonda navedena k řízenému dopadu na povrch komety. Ještě si 3D brýle nechejte. Můžete se podívat na nový katalog téměř 1400 stereo anaglyfů vytvořených z obrazových dat Rosetty na tomto webu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: CREATE 3D GLASSES
  2. Wikipedia: 67P/Churyumov–Gerasimenkoo
  3. APOD: 2014-10-16 Selfie Rosetty
  4. NASA: Final Descent Images from Rosetta Spacecraft
  5. arXiv.org: A catalog of stereo anaglyphs of the nucleus of comet 67P/Churyumov-Gerasimenko
  6. CNES.fr: 3D View of the Rosetta Comet

Štítky: Kometa, Stereo, 67p


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »