Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D 67P

Uznání: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS - Stereo Anaglyph: Philippe Lamy and The Team

Nasaďte si svoje červeno-modré brýle a pojďte se vznášet u rozervaného jádra s dvěma laloky komety Čurjumov-Gerasimenko(vá), též známé jako 67P. Tento stereo anaglyf vznikl kombinací dvou snímků pořízených úzkoúhlou kamerou OSIRIS kosmické sondy Rosetta dne 25. července 2015 ze vzdálenosti 184 kilometrů. Jak se toto malé těleso ze Sluneční soustavy blíží co nejvíc ke Slunci, tak z jeho povrchu vyvěrají četné výtrysky. Větší lalok má průměr asi 4 kilometry a úzkým krkem je připojen menší lalok o průměru 2,5 kilometru. Mise sondy Rosetta skončila v září 2016, když byla tato kosmická sonda navedena k řízenému dopadu na povrch komety. Ještě si 3D brýle nechejte. Můžete se podívat na nový katalog téměř 1400 stereo anaglyfů vytvořených z obrazových dat Rosetty na tomto webu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: CREATE 3D GLASSES
  2. Wikipedia: 67P/Churyumov–Gerasimenkoo
  3. APOD: 2014-10-16 Selfie Rosetty
  4. NASA: Final Descent Images from Rosetta Spacecraft
  5. arXiv.org: A catalog of stereo anaglyphs of the nucleus of comet 67P/Churyumov-Gerasimenko
  6. CNES.fr: 3D View of the Rosetta Comet

Štítky: Kometa, Stereo, 67p


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »