Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D 67P

Uznání: ESA, Rosetta, MPS, OSIRIS - Stereo Anaglyph: Philippe Lamy and The Team

Nasaďte si svoje červeno-modré brýle a pojďte se vznášet u rozervaného jádra s dvěma laloky komety Čurjumov-Gerasimenko(vá), též známé jako 67P. Tento stereo anaglyf vznikl kombinací dvou snímků pořízených úzkoúhlou kamerou OSIRIS kosmické sondy Rosetta dne 25. července 2015 ze vzdálenosti 184 kilometrů. Jak se toto malé těleso ze Sluneční soustavy blíží co nejvíc ke Slunci, tak z jeho povrchu vyvěrají četné výtrysky. Větší lalok má průměr asi 4 kilometry a úzkým krkem je připojen menší lalok o průměru 2,5 kilometru. Mise sondy Rosetta skončila v září 2016, když byla tato kosmická sonda navedena k řízenému dopadu na povrch komety. Ještě si 3D brýle nechejte. Můžete se podívat na nový katalog téměř 1400 stereo anaglyfů vytvořených z obrazových dat Rosetty na tomto webu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: CREATE 3D GLASSES
  2. Wikipedia: 67P/Churyumov–Gerasimenkoo
  3. APOD: 2014-10-16 Selfie Rosetty
  4. NASA: Final Descent Images from Rosetta Spacecraft
  5. arXiv.org: A catalog of stereo anaglyphs of the nucleus of comet 67P/Churyumov-Gerasimenko
  6. CNES.fr: 3D View of the Rosetta Comet

Štítky: Kometa, Stereo, 67p


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »