Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 2

Uznání: ESA/Hubble & NASA, G. Piotto et al.

Tato obří kulová hvězdokupa je po Krabí mlhovině M1 druhou položkou ve slavném seznamu astronoma 18. století Charlese Messiera věcí, které nejsou kometami. M2 je jednou z největších známých kulových hvězdokup, které sídlí v halo naší Galaxie Mléčné dráhy. I když ji Messier původně popsal jako mlhovinu bez hvězd, tak na tomto skvělém snímku z Hubbla lze v centrálních 40 světelných letech M2 hvězdy rozlišit. Populace jejích hvězd se blíží číslu 150 000 a hvězdy se koncentrují na celkovém průměru kolem 175 světelných let. Tento starobylý obyvatel Mléčné dráhy sídlí asi 55 000 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře (Aquarius), je také znám jako NGC 7089 a má stáří 13 miliard let.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-01-04 M1: Velice rozpínavý krab
  2. SpaceTelescope.org: The largest of its kind
  3. SEDS.org: Messier 2
  4. arXiv.org: The Outer Envelopes of Globular Clusters. I. NGC 7089 (M2)

Štítky: Ngc7089, M2, Kulová hvězdokupa


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »