Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celá Pan STARRS obloha

Uznání: R. White (STScI) and the PS1 Science Consortium

Tento pohled na astronomickou oblohu je mozaika z observatoře Pan-STARRS. Jednotlivé snímky byly pořízeny 1,8 metrovým dalekohledem z vrcholku hory Haleakala na ostrově Maui na planetě Zemi. Ve středu celooblohové projekce je zemský severní nebeský pól. Jižní obzor omezuje deklinace -30 stupňů, tak jak je vidět z havajského "Údolního ostrova" (Valley Isle) a definuje tak vnější obvodovou kružnici. Podél roviny naší Mléčné dráhy se táhnou nahuštěná pole hvězd a mračna kosmického prachu s jasnou galaktickou výdutí ve spodu. Obrazová data představují druhou edici dat zkompilovaných za více než 4 roky z přehlídky Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System), což je nyní největší digitální přehlídka oblohy na planetě. Data z Pan-STARRS umožnila v roce 2017 poprvé rozpoznat mezihvězdného poutníka 'Oumuamua, který navštívil Sluneční soustavu.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Pan-STARRS Sky Survey
  2. NASA: House of the Sun
  3. Wikipedia: Declination
  4. APOD: 2011-05-20 Cesta noční oblohou
  5. HubbleSite.org: World's Largest Digital Sky Survey Issues Biggest Astronomical Data Release Ever
  6. NASA: 'Oumuamua

Štítky: Pan-starrs, Sky survey, Mléčná dráha, U1


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »