Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celá Pan STARRS obloha

Uznání: R. White (STScI) and the PS1 Science Consortium

Tento pohled na astronomickou oblohu je mozaika z observatoře Pan-STARRS. Jednotlivé snímky byly pořízeny 1,8 metrovým dalekohledem z vrcholku hory Haleakala na ostrově Maui na planetě Zemi. Ve středu celooblohové projekce je zemský severní nebeský pól. Jižní obzor omezuje deklinace -30 stupňů, tak jak je vidět z havajského "Údolního ostrova" (Valley Isle) a definuje tak vnější obvodovou kružnici. Podél roviny naší Mléčné dráhy se táhnou nahuštěná pole hvězd a mračna kosmického prachu s jasnou galaktickou výdutí ve spodu. Obrazová data představují druhou edici dat zkompilovaných za více než 4 roky z přehlídky Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System), což je nyní největší digitální přehlídka oblohy na planetě. Data z Pan-STARRS umožnila v roce 2017 poprvé rozpoznat mezihvězdného poutníka 'Oumuamua, který navštívil Sluneční soustavu.

Seznam odkazů v popisu

  1. HubbleSite.org: Pan-STARRS Sky Survey
  2. NASA: House of the Sun
  3. Wikipedia: Declination
  4. APOD: 2011-05-20 Cesta noční oblohou
  5. HubbleSite.org: World's Largest Digital Sky Survey Issues Biggest Astronomical Data Release Ever
  6. NASA: 'Oumuamua

Štítky: Pan-starrs, Sky survey, Mléčná dráha, U1


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »