Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS z Wallasey

Uznání a copyright: Richard Addis

Po západu Slunce 28. března v anglickém Wallasey u ústí řeky Mersey vystoupala nad západním obzorem Mezinárodní kosmická stanice. Stanice se ve výšce asi 400 kilometrů nad planetou Zemí rychle pohybovala, stále se třpytila ve slunečním světle a její pohyb ručně sledoval malý dalekohled na zahrádce s rychlou digitální kamerou. Během 7 minut dlouhého průletu ISS bylo pořízeno celkem 2500 snímků a 100 z nich zachytilo samotnou stanici. Tyto čtyři nejlepší snímky ukazují pozoruhodné podrobnosti ISS na nízké oběžné dráze Země. ISS byla blízko vrcholu své dráhy asi 60 stupňů nad obzorem jasnější, než nejjasnější hvězdy na obloze a přitom byla od zahrádky ve Wallasey pouze 468 kilometrů daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Spot The Station
  2. NASA: International Space Station
  3. Heavens-above.com: ISS - Pass Details

Štítky: ISS, Dalekohled


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »