Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS z Wallasey

Uznání a copyright: Richard Addis

Po západu Slunce 28. března v anglickém Wallasey u ústí řeky Mersey vystoupala nad západním obzorem Mezinárodní kosmická stanice. Stanice se ve výšce asi 400 kilometrů nad planetou Zemí rychle pohybovala, stále se třpytila ve slunečním světle a její pohyb ručně sledoval malý dalekohled na zahrádce s rychlou digitální kamerou. Během 7 minut dlouhého průletu ISS bylo pořízeno celkem 2500 snímků a 100 z nich zachytilo samotnou stanici. Tyto čtyři nejlepší snímky ukazují pozoruhodné podrobnosti ISS na nízké oběžné dráze Země. ISS byla blízko vrcholu své dráhy asi 60 stupňů nad obzorem jasnější, než nejjasnější hvězdy na obloze a přitom byla od zahrádky ve Wallasey pouze 468 kilometrů daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Spot The Station
  2. NASA: International Space Station
  3. Heavens-above.com: ISS - Pass Details

Štítky: ISS, Dalekohled


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »