Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherná obloha ve Štíru

Uznání a copyright: Stéphane Guisard, TWAN

Pokud by Štír tak dobře vypadal i při pohledu pouhým okem, tak by si ho lidé lépe pamatovali. Štír (Scorpius) častěji vnímají jako několik málo jasných hvězd sice v dobře známém, ale málokdy vyhledávaném zvířetníkovém souhvězdí. K získání nádherného snímku jako je tento je potřeba dobrá kamera, barevné filtry a procesor na zpracování digitálního obrazu. Snímek, na který se díváte pro vyniknutí podrobností zahrnuje nejenom dlouhotrvající expozice v několika barvách, ale i jednu expozici ve velmi specifické červené barvě emitované vodíkem. Výsledný obraz ukazuje spoustu útvarů, které berou dech. Ve svislé části obrázku vlevo je rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Jsou vidět rozsáhlá oblaka jasných hvězd a dlouhé filamenty tmavého prachu. Z Mléčné dráhy ve středu snímku úhlopříčně vybíhají tmavé prachové pásy známé jako Temná řeka. Tato řeka spojuje některé jasné hvězdy napravo, které jsou součástí hlavy a klepet Štíra a patří do ní i jasná hvězda Antares. Vpravo nahoře od Antaresu je dokonce ještě jasnější planeta Jupiter. Po celém snímku jsou vidět četné červené emisní mlhoviny a modré reflexní mlhoviny. Štír je dobře vidět na jižní obloze po západu Slunce uprostřed roku.

Seznam odkazů v popisu

 1. AllTheSky.com: Scorpius
 2. Wikipedia: Zodiac
 3. ModernConstellations.com: Constellation History
 4. AstroSurf.com: Scorpius Constellation in Ha L R V B
 5. HowStuffWorks.com: How Digital Cameras Work
 6. Wikipedia: Optical filter
 7. Depaul.edu: RAND: Předpověď domácího počítače
 8. AstroSurf.com: Scorpius Constellation in Ha L R V B
 9. APOD: 2005-09-30 IC 1396 do podrobností
 10. LANL.gov: Hydrogen
 11. AstroSurf.com: Scorpius Constellation in Ha L R V B
 12. APOD: 2005-06-05 Pás Mléčné dráhy
 13. Wikipedia: Milky_Way
 14. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
 15. NASA: The Milky Way Galaxy
 16. APOD: 2009-07-08 Temná řeka k Antaresu
 17. IanRidpath.com: The Scorpion
 18. Illinois.edu: Antares
 19. APOD: Emission nebulae
 20. Wikipedia: Reflection_nebula
 21. Wikipedia: Scorpion

Štítky: Mléčná dráha, Scorpius, Antares


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »