Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherná obloha ve Štíru

Uznání a copyright: Stéphane Guisard, TWAN

Pokud by Štír tak dobře vypadal i při pohledu pouhým okem, tak by si ho lidé lépe pamatovali. Štír (Scorpius) častěji vnímají jako několik málo jasných hvězd sice v dobře známém, ale málokdy vyhledávaném zvířetníkovém souhvězdí. K získání nádherného snímku jako je tento je potřeba dobrá kamera, barevné filtry a procesor na zpracování digitálního obrazu. Snímek, na který se díváte pro vyniknutí podrobností zahrnuje nejenom dlouhotrvající expozice v několika barvách, ale i jednu expozici ve velmi specifické červené barvě emitované vodíkem. Výsledný obraz ukazuje spoustu útvarů, které berou dech. Ve svislé části obrázku vlevo je rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Jsou vidět rozsáhlá oblaka jasných hvězd a dlouhé filamenty tmavého prachu. Z Mléčné dráhy ve středu snímku úhlopříčně vybíhají tmavé prachové pásy známé jako Temná řeka. Tato řeka spojuje některé jasné hvězdy napravo, které jsou součástí hlavy a klepet Štíra a patří do ní i jasná hvězda Antares. Vpravo nahoře od Antaresu je dokonce ještě jasnější planeta Jupiter. Po celém snímku jsou vidět četné červené emisní mlhoviny a modré reflexní mlhoviny. Štír je dobře vidět na jižní obloze po západu Slunce uprostřed roku.

Seznam odkazů v popisu

  1. AllTheSky.com: Scorpius
  2. Wikipedia: Zodiac
  3. ModernConstellations.com: Constellation History
  4. AstroSurf.com: Scorpius Constellation in Ha L R V B
  5. HowStuffWorks.com: How Digital Cameras Work
  6. Wikipedia: Optical filter
  7. Depaul.edu: RAND: Předpověď domácího počítače
  8. AstroSurf.com: Scorpius Constellation in Ha L R V B
  9. APOD: 2005-09-30 IC 1396 do podrobností
  10. LANL.gov: Hydrogen
  11. AstroSurf.com: Scorpius Constellation in Ha L R V B
  12. APOD: 2005-06-05 Pás Mléčné dráhy
  13. Wikipedia: Milky_Way
  14. APOD: 2003-07-06 Fraktální mezihvězdný prach zblízka
  15. NASA: The Milky Way Galaxy
  16. APOD: 2009-07-08 Temná řeka k Antaresu
  17. IanRidpath.com: The Scorpion
  18. Illinois.edu: Antares
  19. APOD: Emission nebulae
  20. Wikipedia: Reflection_nebula
  21. Wikipedia: Scorpion

Štítky: Mléčná dráha, Scorpius, Antares


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »