Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory, kometa a Velký vůz nad La Palma

Uznání a copyright: Vincent Duparc

Meteorické roje jsou způsobeny proudy pevných částic velikosti zrnek prachu a větších, které se pohybují jako skupina vesmírem. Oběžné dráhy těchto meteorických proudů se ve většině případů dají identifikovat s prachem vyvrženým z komet. Když Země prochází takovým proudem, tak se částice v zemské atmoféře rozpadají a na noční obloze za sebou zanechávají jasnou stopu. Všechny stopy meteorů jsou vůči sobě rovnoběžné, ale podobně jako u železničních kolejí, jev perspektivy způsobuje, že se zdají vycházet ze vzdáleného bodu. Kompozitní snímek, na který se díváte, byl pořízen během lednového meteorického roje Kvadrantid z La Palma, jednoho ze španělských Kanárských ostrovů u severozápadního pobřeží Afriky. Radiant Kvadrantid je vidět těsně pod ojem Velkého vozu. Pečlivé oko také zachytí slabou zelenou komu komety Wirtanen. Dnes v noci vyvrcholí skromný meteorický roj Lyrid s frekvencí několik viditelných meteorů za hodinu z tmavých míst pod jasnou oblohou.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: Animace: Meteorický roj Perseidy
  2. APOD: Chytání padajícího hvězdného prachu
  3. NASA: Atmosphere layers
  4. MathsIsFun.com: Parallel
  5. Es-static.us: foto: koleje
  6. APOD: Lyridy na jižní obloze
  7. Wikipedia: Quadrantids
  8. Youtube.com: La Palma
  9. Wikipedia: Spain
  10. Wikipedia: Canary_Islands
  11. Wikipedia: Africa
  12. APOD: Kvadrantidy
  13. APOD: Velký vůz nad Pyramidovou horou
  14. GettyImages.com: foto: dítě s lupou :-)
  15. APOD: Průlet komety 45P kolem Země
  16. APOD: Kolem Země prolétá kometa Wirtanen
  17. Wikipedia: Lyrids

Štítky: Meteors, Kvadrantidy, Kometa 46P


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »