Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kvadrantidy

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Meteorický roj Kvadrantid pojmenovaný po zapomenutém souhvězdí je pro pozorovatele oblohy na severní polokouli každoroční událostí. Obvykle krátce vrcholí v chladných časných ranního hodinách 4. ledna. Radiant roje se na obloze nachází ve starém, astronomicky opuštěném souhvězdí Zedního kvadrantu (Quadrans Muralis). To je poloha mezi hranicemi moderních souhvězdí Herkules, Pastýř a Drak. Na tomto obrazu oblohy sestaveném z digitálních snímků pořízených mezi 2:30 ráno a svítáním za bezměsíčné noci se dá napočítat asi 30 Kvadrantid. Radiant roje vychází právě vpravo od sopky Teide na Kanárském ostrově Tenerife pod dobře známými hvězdami Velkého vozu na severní obloze. Jako nejpravděpodobnější zdroj proudu prachových částic, ze kterých Kvadrantidy pocházejí, byla v roce 2003 identifikována planetka. Když se pečlivě podíváte, tak můžete nahoře nad vrcholem sopky najít zřetelnou zelenou komu. Patří návštěvníkovi pozemské oblohy o Vánocích 2018, kometě Wirtanen.

Seznam odkazů v popisu

  1. Earthsky.org: Dark skies for 2019’s Quadrantid meteors
  2. Wikipedia: Former constellations
  3. APOD: 2007-08-12 Roj Perseid
  4. Ianridpath.com: Quadrans Muralis
  5. NASA: QUADRANTID PARENT DISCOVERED
  6. APOD: 2018-12-22 Mrazivá prosincová noc

Štítky: Quadrantid, Meteorický roj, Sopka


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »