Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlas, Dafnis a Pan

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Atlas, Dafnis a Pan jsou malé, vnitřní, prstencové měsíce Saturnu. Na této montáži snímků z kosmické sondy Cassini z její závěrečné orbity kolem prstenčité planety v září 2017 jsou vidět ve stejném měřítku. Měsíček Dafnis byl objeven na snímcích Cassini v roce 2005. Atlas a Pan byly poprvé zachyceny na snímcích kosmických sond Voyager 1 a 2. Atlas tvaru létajícího talíře obíhá u vnějšího okraje Saturnova prstence A, Dafnis obíhá uvnitř úzké Keelerovy mezery prstence A a Pan uvnitř většího Enckeho dělení prstence A. Zajímavé rovníkové hřebeny na těchto malých prstencových měsíčcích mohly vzniknout akumulací materiálu z prstenců během doby. Dokonce i miniaturní měsíček Dafnis dělá v materiálu prstenců vlnky, jak se pohybuje u okraje Keelerovy mezery.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Atlas
  2. NASA: Daphnis
  3. NASA: Pan
  4. NASA: PIA21449: Small Wonders
  5. NASA: Cassini
  6. APOD: 2016-11-24 Skan prstenců
  7. NASA: Ring Moons' Effects
  8. NewScientist.com: Saturn's 'flying saucer' moons built of ring material
  9. APOD: 2017-01-21 Daphnis: Tvůrce vln

Štítky: Saturn, Měsíc, ATLAS, Daphnis, Pan


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »