Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlas, Dafnis a Pan

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Atlas, Dafnis a Pan jsou malé, vnitřní, prstencové měsíce Saturnu. Na této montáži snímků z kosmické sondy Cassini z její závěrečné orbity kolem prstenčité planety v září 2017 jsou vidět ve stejném měřítku. Měsíček Dafnis byl objeven na snímcích Cassini v roce 2005. Atlas a Pan byly poprvé zachyceny na snímcích kosmických sond Voyager 1 a 2. Atlas tvaru létajícího talíře obíhá u vnějšího okraje Saturnova prstence A, Dafnis obíhá uvnitř úzké Keelerovy mezery prstence A a Pan uvnitř většího Enckeho dělení prstence A. Zajímavé rovníkové hřebeny na těchto malých prstencových měsíčcích mohly vzniknout akumulací materiálu z prstenců během doby. Dokonce i miniaturní měsíček Dafnis dělá v materiálu prstenců vlnky, jak se pohybuje u okraje Keelerovy mezery.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Atlas
  2. NASA: Daphnis
  3. NASA: Pan
  4. NASA: PIA21449: Small Wonders
  5. NASA: Cassini
  6. APOD: 2016-11-24 Skan prstenců
  7. NASA: Ring Moons' Effects
  8. NewScientist.com: Saturn's 'flying saucer' moons built of ring material
  9. APOD: 2017-01-21 Daphnis: Tvůrce vln

Štítky: Saturn, Měsíc, ATLAS, Daphnis, Pan


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »