Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce u Jupiteru

Uznání a copyright: Betul Turksoy

O toto zorné pole teleobjektivu se 20. května dělil Měsíc téměř v úplňku s Jupiterem. Jediná expozice pořízená, když zrovna okraj mraku zeslabil měsíční světlo, ukazuje důvěrně známou tvář přirozené družice naší planety a jasný Jupiter (vpravo dole) s jeho některými Galilejskými měsíci. Ty titěrné světelné body zleva doprava u Jupiteru jsou měsíce Ganymed, Europa, [Jupiter] a Kalisto. (Ne, není to nějaký prach na vaší obrazovce ...) Naše vlastní přirozená družice je bližší, jasnější a zdá se větší. Ovšem Ganymed a Kalisto jsou fyzicky větší, než pozemský Měsíc a vodní Europa je jen o málo menší. Ve skutečnosti tady ze šesti největších měsíců planet chybí jenom Saturnův měsíc Titan a čtvrtý Galilejský měsíc Io, nyní zakrytý největší planetou.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Galilean Moons
  2. APOD: 2009-09-20 Ganymede Enhanced
  3. APOD: 2014-11-27 Europa z Galilea nově
  4. APOD: 2002-01-20 Kalisto v úplňku
  5. NASA: Europa Clipper
  6. IanRidpath.com: Largest moons in the Solar System

Štítky: Měsíc, Jupiter, Konjunkce, Ganymed, Europa, Callisto


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »