Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce u Jupiteru

Uznání a copyright: Betul Turksoy

O toto zorné pole teleobjektivu se 20. května dělil Měsíc téměř v úplňku s Jupiterem. Jediná expozice pořízená, když zrovna okraj mraku zeslabil měsíční světlo, ukazuje důvěrně známou tvář přirozené družice naší planety a jasný Jupiter (vpravo dole) s jeho některými Galilejskými měsíci. Ty titěrné světelné body zleva doprava u Jupiteru jsou měsíce Ganymed, Europa, [Jupiter] a Kalisto. (Ne, není to nějaký prach na vaší obrazovce ...) Naše vlastní přirozená družice je bližší, jasnější a zdá se větší. Ovšem Ganymed a Kalisto jsou fyzicky větší, než pozemský Měsíc a vodní Europa je jen o málo menší. Ve skutečnosti tady ze šesti největších měsíců planet chybí jenom Saturnův měsíc Titan a čtvrtý Galilejský měsíc Io, nyní zakrytý největší planetou.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: The Galilean Moons
  2. APOD: 2009-09-20 Ganymede Enhanced
  3. APOD: 2014-11-27 Europa z Galilea nově
  4. APOD: 2002-01-20 Kalisto v úplňku
  5. NASA: Europa Clipper
  6. IanRidpath.com: Largest moons in the Solar System

Štítky: Měsíc, Jupiter, Konjunkce, Ganymed, Europa, Callisto


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »