Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Primordiální kontaktní podvojná planetka 2014 MU69

Uznání: NASA, Johns Hopkins University APL, Southwest Research Institute, Roman Tkachenko

Primordiální kontaktní podvojná planetka 2014 MU69, též známá jako Ultima Thule, je ve skutečnosti velice červená. Je to nejčervenější objekt ve vnější Sluneční soustavě, který kdy navštívila kosmická sonda ze Země. Červená barva nejspíš pochází z organických materiálů na jeho povrchu. Rudou barvu a vzrušující útvary na povrchu tohoto kompozitního obrazu zaznamenala kosmická sonda New Horizons 1. ledna při svém průletu kolem tohoto dosud nejvzdálenějšího zkoumaného tělesa. V menším laloku Thule (nahoře) je 8 kilometrů velký kráter zvaný Maryland, největší známá deprese na povrchu Ultima Thule. Přenos dat z průletu nadále pokračuje a bude probíhat až do konce léta 2020, kdy New Horizons pronikne hlouběji do slabého a vzdáleného Kuipererova pásu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s New Horizons Team Publishes First Kuiper Belt Flyby Science Results
  2. APOD: 2019-02-28 Nejostřejší Ultima Thule
  3. NASA: A Prehistoric Puzzle in the Kuiper Belt
  4. NASA: Kuiper Belt

Štítky: 2014 MU69, New horizons, Kuiper belt, Kráter maryland


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »