Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Primordiální kontaktní podvojná planetka 2014 MU69

Uznání: NASA, Johns Hopkins University APL, Southwest Research Institute, Roman Tkachenko

Primordiální kontaktní podvojná planetka 2014 MU69, též známá jako Ultima Thule, je ve skutečnosti velice červená. Je to nejčervenější objekt ve vnější Sluneční soustavě, který kdy navštívila kosmická sonda ze Země. Červená barva nejspíš pochází z organických materiálů na jeho povrchu. Rudou barvu a vzrušující útvary na povrchu tohoto kompozitního obrazu zaznamenala kosmická sonda New Horizons 1. ledna při svém průletu kolem tohoto dosud nejvzdálenějšího zkoumaného tělesa. V menším laloku Thule (nahoře) je 8 kilometrů velký kráter zvaný Maryland, největší známá deprese na povrchu Ultima Thule. Přenos dat z průletu nadále pokračuje a bude probíhat až do konce léta 2020, kdy New Horizons pronikne hlouběji do slabého a vzdáleného Kuipererova pásu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA’s New Horizons Team Publishes First Kuiper Belt Flyby Science Results
  2. APOD: 2019-02-28 Nejostřejší Ultima Thule
  3. NASA: A Prehistoric Puzzle in the Kuiper Belt
  4. NASA: Kuiper Belt

Štítky: 2014 MU69, New horizons, Kuiper belt, Kráter maryland


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »