Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníková cesta

Uznání a copyright: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Co je to za podivné světlo dole na cestě? Prach obíhající Slunce. V určitých obdobích roku se buď po západu, nebo před východem, na obloze objevuje pás prachu ve vnitřní Sluneční soustavě, který odráží sluneční světlo a nazývá se zvířetníkové světlo. I když je původ tohoto prachu stále předmětem výzkumu, tak nejpravděpodobnější hypotéza praví, je jde o prach, který většinou pochází ze slabých komet Jupiterovy rodiny a pomalu po spirále padá Slunce. Nedávné analýzy prachu emitovaného kometou 67P, kterou navštívila kosmická sonda ESA Rosetta, tuto hypotézu podpořily. Na snímku z cesty stoupající do národního parku Teide na Kanárských ostrovech ve Španělsku je v dálce brzy po západu Slunce vidět jasný trojúhelních zvířetníkového světla. Na snímku pořízeném 21. června je vidět jasný Regulus, alfa hvězda ze Lva, která stojí nad středem vlevo. Pod středem se dá vidět hvězdokupa M44 Jesličky, také ponořená do svitu zvířetníkového světla.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2001-08-13 Kousek meziplanetárního prachu
 2. NASA: Our Solar system
 3. Wikipedia: Zodiacal_light
 4. Swin.edu.au: Jupiter-family Comets
 5. NASA: Sun - Our Star
 6. APOD: 2015-11-18 Náhlý výtrysk na kometě 67P
 7. ESA.int: Rosetta - EUROPE'S COMET CHASER
 8. Facebook: RMS Photography: Zodiacal road
 9. Youtube.com: Tenerife Teide National Park 4K Drone Footage
 10. Wikipedia: Canary_Islands
 11. Wikipedia: Spain
 12. APOD: 2017-10-10 Mléčná dráha a zvířetníkové světlo nad australskými vížkami

Štítky: Zvířetníkové světlo, Sluneční soustava, Interplanetary dust


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »