Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M82: Galaxie se supergalaktickým větrem

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Processing & Copyright: Daniel Nobre

Proč z Doutníkové galaxie vlaje červený kouř? M82, jak je tato galaxie se vznikajícími hvězdami také známá, byla promíchaná nedávným průchodem blízké velké spirální galaxie M81. To ovšem zcela nevysvětluje zdroj červeně zářícího, vně se rozpínajícího plynu a prachu. Důkazy naznačují, že tento plyn a prach je vyháněn ven kombinací narůstajících částicových větrů z mnoha hvězd, které dohromady tvoří galaktický supervítr. Tyto prachové částice nejspíš pocházejí z mezihvězdného média v M82 a co do velikosti jsou opravdu podobné částicím cigaretového kouře. Červená barva na fotografické mozaice zvýrazňuje ionizovaný vodík a jsou tam vidět i podrobnosti filamentů plynu a prachu. Filamenty sahají přes 10 000 světelných let daleko. Při vzdálenosti 12 miliónů světelných let je Doutníková galaxie nejjasnější galaxií na infračervené obloze a ve viditelném světle se dá vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

APOD v jiných jazycích: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajvan), chorvatsky, česky, holandsky, persky, francouzsky, francouzsky, německy, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

 1. Wikipedia: Messier_82
 2. Wikipedia: Starburst_galaxy
 3. APOD: 2016-02-03 Válka galaxií: M81 versus M82
 4. APOD: Spiral galaxies
 5. APOD: 2010-12-09 M81 a Arpova smyčka
 6. Youtube.com: Expanding Baby Bottle
 7. Harvard.edu: Very Extended X-Ray and Hα Emission in M82: Implications for the Superwind Phenomenon
 8. NASA: The Solar Wind
 9. CalTech.edu: GALACTIC SUPERWINDS
 10. arXiv.org: Spectropolarimetry of the superwind filaments of the starburst galaxy M82 II: kinematics of the dust surrounding the nuclear starburst
 11. AstroBin.com: Messier 82 - Hubble Space Telescope :-)
 12. Wikipedia: Hydrogen
 13. HowStuffWorks.com: What is a light year?
 14. APOD: 2004-06-01 Supergalaktický vítr ze "starburst" galaxie M82
 15. CalTech.edu: Infrared Astronomy Tutorial
 16. HowStuffWorks.com: How Telescopes Work
 17. APOD: 2011-06-24 Velký vůz
 18. Wisc.edu: What Are Constellations?
 19. Wikipedia: Ursa_Major

Štítky: M82, Galaxie, Supergalactic wind


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »