Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M82: Galaxie se supergalaktickým větrem

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Processing & Copyright: Daniel Nobre

Proč z Doutníkové galaxie vlaje červený kouř? M82, jak je tato galaxie se vznikajícími hvězdami také známá, byla promíchaná nedávným průchodem blízké velké spirální galaxie M81. To ovšem zcela nevysvětluje zdroj červeně zářícího, vně se rozpínajícího plynu a prachu. Důkazy naznačují, že tento plyn a prach je vyháněn ven kombinací narůstajících částicových větrů z mnoha hvězd, které dohromady tvoří galaktický supervítr. Tyto prachové částice nejspíš pocházejí z mezihvězdného média v M82 a co do velikosti jsou opravdu podobné částicím cigaretového kouře. Červená barva na fotografické mozaice zvýrazňuje ionizovaný vodík a jsou tam vidět i podrobnosti filamentů plynu a prachu. Filamenty sahají přes 10 000 světelných let daleko. Při vzdálenosti 12 miliónů světelných let je Doutníková galaxie nejjasnější galaxií na infračervené obloze a ve viditelném světle se dá vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

APOD v jiných jazycích: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajvan), chorvatsky, česky, holandsky, persky, francouzsky, francouzsky, německy, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a ukrajinsky.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Messier_82
  2. Wikipedia: Starburst_galaxy
  3. APOD: 2016-02-03 Válka galaxií: M81 versus M82
  4. APOD: Spiral galaxies
  5. APOD: 2010-12-09 M81 a Arpova smyčka
  6. Youtube.com: Expanding Baby Bottle
  7. Harvard.edu: Very Extended X-Ray and Hα Emission in M82: Implications for the Superwind Phenomenon
  8. NASA: The Solar Wind
  9. CalTech.edu: GALACTIC SUPERWINDS
  10. arXiv.org: Spectropolarimetry of the superwind filaments of the starburst galaxy M82 II: kinematics of the dust surrounding the nuclear starburst
  11. AstroBin.com: Messier 82 - Hubble Space Telescope :-)
  12. Wikipedia: Hydrogen
  13. HowStuffWorks.com: What is a light year?
  14. APOD: 2004-06-01 Supergalaktický vítr ze "starburst" galaxie M82
  15. CalTech.edu: Infrared Astronomy Tutorial
  16. HowStuffWorks.com: How Telescopes Work
  17. APOD: 2011-06-24 Velký vůz
  18. Wisc.edu: What Are Constellations?
  19. Wikipedia: Ursa_Major

Štítky: M82, Galaxie, Supergalactic wind


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »