Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas ve světle Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

K Saturnu přivrácená polokoule Mimasu je skoro v temnotě, vyjma slunečním světlem ozářeného srpku, který vykukuje ze stínu. Tuto mozaiku pořídila při svém posledním přiblížení k tomuto měsíci 30. ledna 2017 sonda Cassini. Kamera sondy Cassini ve vzdálenosti pouze 45 000 kilometrů od Mimasu mířila téměř přímo ke Slunci. Výsledkem je pohled na ledový, krátery pokrytý měsíc o průměru 400 kilometrů s jedním z nejvyšších rozlišení. Zpracovaná verze lépe ukazuje k Saturnu přivrácenou polokouli synchronně se otáčejícího měsíce osvětleného slunečním světlem odráženým od samotného Saturnu. Položte kurzor na obrázek, (nebo následujte tento odkaz) a hned zpracovanou zvýrazněnou verzi uvidíte. Na dalších snímcích Mimasu ze sondy Cassini je třeba i na tak malý měsíc velký a zlověstný kráter Herschel.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA17213: Farewell to Mimas
  2. NASA: Final Orbits and Titan: Cassini Grand Finale (Artist's Concept)
  3. NASA: Saturn Moon May Hide a 'Fossil' Core or an Ocean
  4. APOD: MimasPIA17213_1024.jpg
  5. APOD: 2017-01-11 Mimas, kráter a hora

Štítky: Saturn, Mimas, Měsíc, Cassini


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »