Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mračno Chameleon II

Uznání a copyright: Don Goldman

U jižního nebeského pólu se ukrývá malé souhvězdí Chameleon bez žádných jasných hvězd. V tomto souhvězdí ovšem vznikají hvězdy, a to v kompexních, temných prachových molekulárních mračnech. Pohled obývá temná mlhovina Chameleon II vzdálená asi 500 světelných let, kde většinou v siluetě proti hvězdnaté jižní obloze jsou vidět mračna kosmického prachu. Teleskopický snímek zabírá asi úhlový průměr úplňku, takže to temné mračno ve své odhadované vzdálenosti měří asi 5 světelných let. Na ostrém snímku je u středu vidět červená záře z identifikovaných Herbig-Harových objektů, výtrysky z rázem zářícího plynu, které vyvěrají z nedávno vzniklých hvězd.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-06-28 Sigma Octantis a přátelé
  2. Wikipedia: Chamaeleon_complex
  3. AstrodonImaging.com: Cha II Dark Cloud
  4. Wikipedia: Herbig–Haro object
  5. HubbleSite.org: Herbig-Haro Jet HH 24

Štítky: Tmavá mlhovina, Molekulární mračno, Herbig haro, Hh54, Star-formation


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »