Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prvky po supernově

Uznání: NASA/CXC/SAO

Hmotné hvězdy tráví své krátké životy zuřivým spalováním jaderného paliva. Fúzí za extrémních teplot a hustot kolem stelárního jádra se jádra lehkých prvků jako je vodík a helium slučují na těžší prvky jako je uhlík, kyslík, až po železo. Takže výbuch supernovy je nevyhnutelným a okázalým zánikem hvězdy, při kterém se do vesmíru dostávají trosky obohacené těžšími prvky, které se pak začlení do dalších hvězd, planet a lidí. Jedno takové horké mračno expandujících trosek o průměru 36 světelných let je vidět na podrobném rentgenovém snímku ve falešných barvách z družicové observatoře Chandra. Mladý zbytek supernovy má katalogové označení G292.0+1.8 a je asi 20 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Kentaura. Světlo z výbuchu této supernovy k Zemi poprvé dolétlo asi před 1600 lety. Modré barvy zvýrazňují filamenty plynu o teplotě mnoha miliónů stupňů výjmečně bohaté na kyslík, neon a hořčík. Tato obohacující supernova také po sobě zanechala pulzar, rotující neutronovou hvězdu, která je zbytkem zhrouceného jádra hvězdy. Snímek byl zveřejněn jako součást oslav 20. výročí rentgenové observatoře Chandra.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2017-10-24 Odkud pochází prvky
  2. WebElements.com: The periodic table of the elements
  3. NASA: Chemical Segregation in Tycho
  4. Wikipedia: File:A_Sunday_on_La_Grande_Jatte,_Georges_Seurat,_1884.png
  5. arXiv.org: A Pulsar Wind Nebula in the Oxygen-Rich Supernova Remnant G292.0+1.8
  6. NASA: Educators' Corner
  7. NASA: G292.0+1.8
  8. NASA: NASA’s Chandra X-Ray Observatory Celebrates Its 20th Anniversary

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Nucleosynthesis


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »