Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mimas ve světle Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

K Saturnu přivrácená polokoule Mimasu je skoro v temnotě, vyjma slunečním světlem ozářeného srpku, který vykukuje ze stínu. Tuto mozaiku pořídila při svém posledním přiblížení k tomuto měsíci 30. ledna 2017 sonda Cassini. Kamera sondy Cassini ve vzdálenosti pouze 45 000 kilometrů od Mimasu mířila téměř přímo ke Slunci. Výsledkem je pohled na ledový, krátery pokrytý měsíc o průměru 400 kilometrů s jedním z nejvyšších rozlišení. Zpracovaná verze lépe ukazuje k Saturnu přivrácenou polokouli synchronně se otáčejícího měsíce osvětleného slunečním světlem odráženým od samotného Saturnu. Položte kurzor na obrázek, (nebo následujte tento odkaz) a hned zpracovanou zvýrazněnou verzi uvidíte. Na dalších snímcích Mimasu ze sondy Cassini je třeba i na tak malý měsíc velký a zlověstný kráter Herschel.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA17213: Farewell to Mimas
  2. NASA: Final Orbits and Titan: Cassini Grand Finale (Artist's Concept)
  3. NASA: Saturn Moon May Hide a 'Fossil' Core or an Ocean
  4. APOD: MimasPIA17213_1024.jpg
  5. APOD: 2017-01-11 Mimas, kráter a hora

Štítky: Saturn, Mimas, Měsíc, Cassini


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »