Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fotografie z roku 1901: Mlhovina v Orionu

Uznání: George Ritchey, Yerkes Observatory - Digitization Project: W. Cerny,
R. Kron, Y. Liang, J. Lin, M. Martinez, E. Medina, B. Moss, B. Ogonor, M. Ransom, J. Sanchez (Univ. of Chicago)

Pokroky ve fotografii na přelomu 20. století poskytly astronomům důležitý nástroj. Zlepšení fotografických materiálů, dlouhé expozice a nová řešení dalekohledů umožnily astronomické snímky s podrobnostmi, které nemohly být vidět u samotného okuláru. Krásný snímek hvězdotvorné Mlhoviny v Orionu pořídil v roce 1901 americký astronom a tvůrce dalekohledů George Ritchey a snímek je pozoruhodně rozeznatelný i dnešním astrofotografům. Původní skleněná deska, citlivá k zeleným a modrým vlnovým délkám, byla digitalizována a invertována za vzniku pozitivního obrazu. Ritcheyho rukou psané poznámky ukazují na 50 minutovou expozici, která skončila za úsvitu, přičemž apertura 24 palcového dalekohledu byla zamaskována na 18 palců, aby se zlepšila ostrost snímku. Ritcheyho více než sto let staré desky uchovávají astronomická data a stále se dají využít při zkoumání astrofyzikálních procesů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Astrophotography
  2. Jrank.org: Astrophotography - The amateur connection, The roles of photography in professional astronomy, Challenges and changes
  3. Aip.org: Who Was George Willis Ritchey?
  4. APOD: 2009-08-26 Klasické mlhoviny v Orionu
  5. Wikipedia: File:RitcheyTelescope.jpg
  6. Wikipedia: File:1851_07_28_Berkowski.jpg
  7. NASA: Messier 42 (The Orion Nebula)

Štítky: Mlhovina Orion, Photography, Ritchey


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »