Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklý signál ukazuje na neutronovou hvězdu zničenou černou dírou

Uznání ilustračního videa: NASA, Dana Berry (Skyworks Digital)

Jak vznikla tato neobvyklá exploze? Gravitační detektory v USA a v Evropě, LIGO a Virgo, před třemi týdny zaznamenaly poryv gravitačního záření s oscilačním vzorem, který se dá očekávat, když černá díra zničí neutronovou hvězdu. Jeden objekt z události S190814sv nejlépe odpovídá hmotnosti vyšší než je pětinásobek hmotnosti Slunce, což je dobrý kandidát na černou díru, zatímco další objekt měl zřejmě hmotnost menší než trojnásobek hmotnosti Slunce, takže je dobrým kandidátem na neutronovou hvězdu. Gravitačními vlnami nebyla doposud detekována žádná podobná událost. Naneštěstí nebylo pozorováno žádné světlo z této exploze, světlo, které by mohlo vznikat při ničení neutronové hvězdy. Je ovšem teoreticky možné, že i objekt s nižší hmotností byla také černá díra, i když neznáme žádný případ černé díry s tak nízkou hmotností. Na už dříve vytvořeném ilustračním videu je vidět předpokládaná srážka černá díra - neutronová hvězda v roce 2005 ve světle, přesněji gama záření ze vzplanutí GRB 050724. Animované video začíná s neutronovou hvězdou v popředí, která obíhá černou díru s akrečním diskem. Gravitace černé díry pak neutronovou hvězdu roztrhá a vytvoří proud trosek, které padají do černé díry. S190814sv bude nadále předmětem výzkumu a k tomu, o jaký objekt se jedná, možná přispějí detekce podobných objektů v budoucnu.

Sledujte APOD v angličtině na: Instagramu, Facebooku, Redditu, nebo na Twitteru.

Seznam odkazů v popisu

  1. LIGO.org: _LIGO_
  2. Wikipedia: Virgo_interferometer
  3. APOD: 2016-02-11 LIGO detekoval gravitační vlny ze slučujících se černých děr
  4. NASA: Black Holes
  5. NASA: Neutron stars
  6. NASA: LIGO/Virgo S190814bv: Update on Sky-Localization and Source-Classification
  7. NASA: Our Sun
  8. ScienceNews.org: LIGO and Virgo probably spotted the first black hole swallowing up a neutron star
  9. Prezly.com: Scientists detect a black hole swallowing a neutron star like Pac-man
  10. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda
  11. NASA: Cosmic Explosion Could Be Black Hole Swallowing Neutron Star
  12. Wikipedia: Black_hole
  13. Mpg.de: Gamma-ray Burst 050724
  14. APOD: 2019-08-20 _akrečním_diskem_
  15. LIGO.org: GraceDB — Gravitational-Wave Candidate Event Database

Štítky: Měsíc, Jupiter, Hory


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »