Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Orionu nad Brazílií

Uznání a copyright: Carlos Fairbairn

Viděli jste nedávno Orion? Příštích několik měsíců bude nejlepších uvidět toto dobře známé souhvězdí jak v noci vychází stále časněji. Ovšem hvězdy a mlhoviny v Orionu nebudou očima vypadat až tak barevné, jako jsou vidět na tomto fantastickém snímku z kamery. Z brazilské středozápadní oblasti kamerou zachycený Orion předvádí plné barvy. Chladný rudý obr Betelgeuse, nejjasnější hvězda zcela vlevo dole, má silný oranžový odstín. Jinak jsou v Orionu četné horké modré hvězdy, přičemž nadobr Rigel vpravo nahoře vyvažuje Betelgeuse, Bellatrix je vlevo nahoře a Saiph vpravo dole. V pásu Orionu jsou seřazeny (odspodu nahoru) hvězdy Alnitak, Alnilam a Mintaka, všechny asi 1500 světelných let daleko, které vznikly z dobře prostudovaných mezihvězdných mračen v tomto souhvězdí. A pokud se vám "hvězda" vpravo nahoře od Orionova meče zdá načervenalá a mlhavá, tak je to správně. Je to totiž porodnice hvězd známá jako Velká mlhovina v Orionu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NRAO.edu: Orion -- Stars in the Optical
  2. Wikipedia: Orion_Nebula
  3. APOD: 1996-12-02 Orion's Star Colors
  4. Wikipedia: Brazil
  5. Wikipedia: Central-West_Region,_Brazil
  6. APOD: 2016-12-04 Oficiální jména hvězd v Orionu
  7. APOD: 2010-01-06 Skvrnitý povrch Betelgeuse
  8. NASA: Stars
  9. Wikipedia: Rigel
  10. Wisc.edu: Bellatrix
  11. Wisc.edu: Saiph
  12. NRAO.edu: Orion's Belt Stars
  13. APOD: 2006-12-29 Alnitak, Alnilam, Mintaka
  14. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  15. Swin.edu.au: Interstellar Gas Cloud
  16. Wikipedia: Orion_(mythology)
  17. APOD: 2017-11-29 M42: Velká mlhovina v Orionu

Štítky: Orion, Brazil, Souhvězdí


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »