Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Black Hole Safety Video

Uznání videa: NASA's GSFC, SVS; Music: Prim and Proper from Universal Production Music

Pokud byste byli malým jednookým strašidlem, chtěli byste navštívit černou díru? Jedno takové na tomto videu tak činí, ale mělo by? Jistěže ne, ovšem jelikož náš malý přítel na tom trvá, a tak ho toto video informuje, co jsou černé díry opravdu zač a jak být při návštěvě co nejbezpečnější. Černé díry jsou místa plná hmoty tak husté, že ani světlo nemůže uniknout. Nedávno bylo detekcí neobvyklého gravitačního záření zjištěno splynutí páru černých děr, každá několikrát hmotnější než naše Slunce. Oblasti kolem superhmotných černých děr v centrech galaxií se mohou rozzářit, pokud zrovna trhají hvězdy ve své blízkosti. Nejbližší od Země známá černá díra je V616 Mon ve vzdálenosti asi 3300 světelných let. Video informuje, že nejlepším způsobem, jak může náš strašidelný přítel zůstat v bezpečí, je moc se nepřibližovat.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA's Guide To Black Hole Safety
  2. Youtu.be: NASA's Guide To Black Hole Safety
  3. NASA: Black holes
  4. CalTech.edu: LIGO: What are Gravitational Waves?
  5. Wikipedia: List_of_gravitational_wave_observations
  6. APOD: 2019-04-14 Simulace: Splynutí dvou černých děr
  7. NASA: Sun
  8. APOD: 2019-08-20 _Oblasti_
  9. APOD: 2018-12-03 Spirála superhmotných černých děr
  10. APOD: 2015-10-28 Hmotná černá díra cupuje procházející hvězdu
  11. Wikipedia: List_of_nearest_black_holes
  12. Wikipedia: A0620-00
  13. Favim.com: Foto: kočička v bezpeční novin :-)

Štítky: Černé díry, Safety, Horizont událostí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »