Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirála superhmotných černých děr

Uznání videa: NASA's Goddard Space Flight Center; Music: In the Hall of the Mountain King by Edvard Grieg

Září černé díry při srážce? Při slučování černých děr, které obíhají kolem sebe, se jistě uvolňuje vlna neobvyklého gravitačního záření, ale budou také předtím vyzařovat světlo, pokud by byly obklopené plynem? Astrofyzikové vytvořili důmyslnou počítačovou simulaci, aby tak pomohli s odpovědí. Simulace a výsledné video přesně popisuje dvě superhmotné černé díry, které se k sobě blíží po spirále, včetně jevů Einsteinovy obecné teorie relativity na okolní plyn a světlo. Video nejprve ukazuje soustavu shora a později ze strany, kde je zborcení gravitačními čočkami více zřejmé. Numerické výsledky ukazují, že gravitační a magnetické síly by měly dodávat energii plynu a ten by pak měl emitovat vysokoenergetické světlo od ultrafialového po rentgenové. Emise takového světla by mohla lidstvu umožnit detekovat a studovat pár superhmotných černých děr dlouho předtím, než po spirále splynou.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1800+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Černé díry, Spiraling, Gravitační vlny


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »