Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotná černá díra cupuje procházející hvězdu

Uznání ilustračního videa: NASA's Goddard Space Flight Center, CI Lab

Co se stane, když se nějaká hvězda dostane do blízkosti černé díry? Zdá se, že nedávná pozorování ze družicových observatoří události nazvané ASASSN-14li ve vzdáleném galaktickém centru vypovídají stašidelný příběh jedné takové hvězdy. I když se úhlově nedá rozlišit, tak variace vysokoenergetického světla naznačují, že něco z té hvězdy bylo rozsápáno a vytvarováno do disku, který víří kolem černé díry. V hypotetickém scénáři se předpokládá vznik výtrysků na ose otáčení černé díry. Bíle vybarvená nejvnitřnější část disku silně září v rentgenových paprscích a periodicky může vyvolávat vítr, který je vidět modře. Budoucí rentgenová a ultrafialová pozorování zničení hvězd černými děrami, včetně těch v centru naší vlastní galaxie nám slibují vypovídat o komplexní dynamice jedněch z nejžhavějších míst s nejvyšší možnou gravitací ve vesmíru.

Galerie: Říjnová konjunkce Venuše, Jupiteru a Marsu.

Štítky: Černá díra, Hvězda, Akreční disk, Video


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »