Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

InSight při zamračené obloze

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Mars InSight

Jak při západu slábne světlo, tak na obloze na tomto animovaném gifu ze tří snímků plují po obloze mraky. Scéna byla zachycena během 145. solu počínaje asi v 18:30 místního času kamerou na sondě Mars InSight. Marťanský den sondy InSight, sol 145, odpovídá 25. dubnu 2019 pozemského kalendáře. Pod kopulí o průměru 69 centimetrů v popředí je citlivý seismometr SEIS navržený pro detekci marsotřesení. Zemětřesení ukazují na vnitřní strukturu planety Země a záchvěvy detekované přístrojem SEIS mohou pomoci zkoumat Mars pod jeho povrchem. Přístroj SEIS zaznamenal dvě typická zemětřesení na Marsu 22. května (sol 173) a 25. července (sol 235). Jemné záchvěvy rudé planety ovšem byly na velmi nízkých frekvencích a aby byly slyšitelné, tak musely být zpracovány do audiofrekvenčního pásma. Na zrychleném záznamu za chladných marťanských večerů převažuje externí šum, který je nejspíš způsoben mechanickými pohyby a smršťováním, které technicky znějí jako bim bam.
Oprava: Na chybu v překladu času pořízení sekvence upozornil Tomáš Homola.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: InSight Images Clouds on Mars
  2. NASA: InSight: Instruments
  3. Soundcloud.com: Quake Sol 173
  4. Soundcloud.com: Quake Sol 235

Štítky: InSight, Mars, Seismograph, Sound


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »