Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a měsíce

Uznání a Copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Večer 3. října po západu byly nad západním obzorem vidět některé z největších měsíců ve Sluneční soustavě spolu s největší planetou. Tento snímek teleobjektivěm byl pořízen těsně poté, co padla noc a je na něm vidět Měsíc blížící se do první čtvrti spolu s Jupiterem. Směs krátkých a dlouhých expozic ukazuje dobře známou stranu největší přirozené družice naší planety v ostrém slunečním světle i ve slabém zemském svitu. Vpravo dole je vládnoucí obří plynná planeta se svými čtyřmi Galileovými měsíci. Maličké body světla zleva doprava jsou Ganymed, [Jupiter], Io, Europa a Kalisto. Naše přirozená družice se jeví tak velká proto, protože je blízko, ovšem Ganymed, Io a Kalisto jsou ve skutečnosti větší, než náš pozemský Měsíc. Vodní svět Europa je jen o něco málo menší. Z šesti největších družic planet tady chybí jenom Saturnův měsíc Titan. Nezapomeňte se dnes večer na tyto největší měsíce podívat.

Dnes večer: Mezinárodní noc pozorování Měsíce
Nabídnuto do APODu: Měsíc s Jupiter se svými měsíci

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA's Juno Prepares to Jump Jupiter's Shadow
  2. Wikipedia: Suite_bergamasque#3._Clair_de_lune
  3. APOD: 2019-09-26 Da Vinciho východ
  4. NASA: Europa
  5. IanRidpath.com: Largest moons in the Solar System
  6. SkyAndTelescope.com: This Week’s Sky at a Glance, October 4 – 12
  7. NASA: 10 Things: International Observe the Moon Night
  8. NASA: Observe the Moon
  9. Facebook: The Moon and Jupiter with its satellites

Štítky: Galileovský měsíc, Měsíc, Jupiter


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »