Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter a měsíce

Uznání a Copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Večer 3. října po západu byly nad západním obzorem vidět některé z největších měsíců ve Sluneční soustavě spolu s největší planetou. Tento snímek teleobjektivěm byl pořízen těsně poté, co padla noc a je na něm vidět Měsíc blížící se do první čtvrti spolu s Jupiterem. Směs krátkých a dlouhých expozic ukazuje dobře známou stranu největší přirozené družice naší planety v ostrém slunečním světle i ve slabém zemském svitu. Vpravo dole je vládnoucí obří plynná planeta se svými čtyřmi Galileovými měsíci. Maličké body světla zleva doprava jsou Ganymed, [Jupiter], Io, Europa a Kalisto. Naše přirozená družice se jeví tak velká proto, protože je blízko, ovšem Ganymed, Io a Kalisto jsou ve skutečnosti větší, než náš pozemský Měsíc. Vodní svět Europa je jen o něco málo menší. Z šesti největších družic planet tady chybí jenom Saturnův měsíc Titan. Nezapomeňte se dnes večer na tyto největší měsíce podívat.

Dnes večer: Mezinárodní noc pozorování Měsíce
Nabídnuto do APODu: Měsíc s Jupiter se svými měsíci

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: NASA's Juno Prepares to Jump Jupiter's Shadow
  2. Wikipedia: Suite_bergamasque#3._Clair_de_lune
  3. APOD: 2019-09-26 Da Vinciho východ
  4. NASA: Europa
  5. IanRidpath.com: Largest moons in the Solar System
  6. SkyAndTelescope.com: This Week’s Sky at a Glance, October 4 – 12
  7. NASA: 10 Things: International Observe the Moon Night
  8. NASA: Observe the Moon
  9. Facebook: The Moon and Jupiter with its satellites

Štítky: Galileovský měsíc, Měsíc, Jupiter


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »